Senátor Valenta: Ne těžbě štěrku

12.10.2020 16:10

Komentář na facebookovém profilu k zrušení povolení k těžbě štěrkopísku na Uherskoostrožsku

Senátor Valenta: Ne těžbě štěrku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta
reklama

Jsem rád, že soud alespoň pro tuto chvíli zrušil povolení k těžbě štěrkopísku na Uherskoostrožsku. Dal tak zapravdu všem, kteří dlouhodobě bojují proti záměru, který by mohl ohrozit zdroj pitné vody pro 140 tisíc obyvatel tohoto regionu.

Anketa

Máte důvěru v Romana Prymulu? (Ptáme se od 12.10.2020)

54%
46%
hlasovalo: 29078 lidí

O věc jsem se jako senátor zajímal již mnohem dříve, než se stala politickým tématem a pro někoho i předvolebním heslem. Mluvil jsem o tom s občany i starosty a od začátku jsem podporoval to, že žádný státní orgán nemůže rozhodnout o tak zásadní změně přírodních podmínek, pokud se proti tomu jednoznačně staví jak občané, tak představitelé měst a obcí. Takovým krokem by byl zcela popřen ústavou garantovaný princip, který garantuje obcím a městům právo na samosprávu.

I proto jsem rád, že ohrožené obce začala v tomto sporu zastupovat zkušená advokáta Jana Zwyrtek Hamplová, se kterou jsem před několika lety založil Akademii samospráv právě proto, abychom společně posilovali právní povědomí starostů a členů místních zastupitelstev, ale také zvyšovali jejich sebevědomí vůči státní mašinérii.

A ještě jedna poznámka. Zlínský kraj se na rozdíl od Jihomoravského kraje v minulosti nepřipojil k žalobám proti rozhodnutí báňského úřadu o stanovení dobývacího prostoru. Moc jsem nechápal, proč se i přes opětovné výzvy k tomuto kroku zlínské hejtmanství nepřipojilo, když mu doposud vládli lidovci, kteří si právě ochranu vody vzali za své předvolební heslo. Že by opět rozdíl mezi volebními sliby a reálnými činy?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hlubuček (STAN): Zvýšený online prodej znamenal zvýšené množství odpadu a obalových materiálů

8:39 Hlubuček (STAN): Zvýšený online prodej znamenal zvýšené množství odpadu a obalových materiálů

Praha zvyšuje kontrolu nad svozem odpadu a úklidem separačních stanovišť. Růst online nakupování tak…