Senátor Valenta: Pokuty za každou cenu

01.02.2018 20:10

Komentář na facebookovém profilu ke kontrolám dodržování protikuřáckého zákona

Senátor Valenta: Pokuty za každou cenu
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Senátor Ivo Valenta za Soukromníky

Ať se na mne nikdo nezlobí, ale přístupu kontrolorů z hygieny opravdu nerozumím. Chápu, že je jejich povinností kontrolovat dodržování protikuřáckého zákona a bohužel také reagovat na bonzáky a udavače, kteří zřejmě závidí hospodskému každou vydělanou korunu. Ale nevím, proč musí pokutovat provozovatele hospod a barů jen za to, že nemají označenu svoji provozovnu jako nekuřáckou.

Vždyť sama o sobě je tato povinnost nesmyslná, protože snad ze zákona jsou všechny restaurace, hospody i bary nekuřácké. Tak proč mít k tomu ještě nějakou speciální cedulku? A za její absenci dostávat pokuty?

Nemohu se zbavit dojmu, že když kontroloři nenačapají nikoho se zapálenou cigaretou, tak se alespoň povozí po hospodském tím, že mu napaří pokutu za chybějící nebo špatně sepsanou zákazovou cedulku. Zároveň musím říct, že jsem velmi zvědavý, jak budou rozhodovat soudy ve věci soukromých kuřáckých klubů, jejichž vznik byl přímým důsledkem nesmyslně přísného protikuřáckého zákona.

Obávám se, že na verdikt budeme nejen čekat dlouhé roky, ale také že pro soudce nebude nijak jednoduché rozlousknout tento právní oříšek. Sám jsem totiž přesvědčený o tom, že v rámci soukromého klubu, nikoliv veřejné provozovny, si skutečně členové tohoto spolku mohou určit vlastní pravidla. To by pak hygienici mohli třeba začít pokutovat i rybáře v jejich klubovně, kteří si ke štamprli slivovice zapálí cigaretu nebo oblíbený doutník.

Proto znovu opakuji, že je třeba protikuřácký zákon ihned novelizovat a vrátit do něj alespoň část zdravého rozumu. A jsem rád, že se na jeho novele již intenzivně pracuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Důchody zde řešíme často, ale vždy jsou to jen nesystémové kroky

22:48 Pekarová Adamová (TOP 09): Důchody zde řešíme často, ale vždy jsou to jen nesystémové kroky

Projev na 28. schůzi Poslanecké sněmovny dne 24. 4. 2019 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zá…