Senátor Veleba: Odporná realita aneb Kdo přepisuje dějiny

24.05.2016 8:30 | Zprávy
autor: PV

„Milí krajané“, „potřebujeme je jako spojence“, věru Benešova slova o tom, že se může stát, že se objeví tací, kteří budou jeho poválečné dekrety, kterými plnil vůli vítězných mocností a vůli našeho národa zpochybňovat, se staly realitou. Realitou odpornou, ale realitou, která je o to závažnější, že pochází z úst předsedy vlády a jeho ministra kultury.

Senátor Veleba: Odporná realita aneb Kdo přepisuje dějiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jan Veleba

Řeč je o láskyplném oslovení účastníků nedávného norimberského sjezdu krajanského sdružení sudetských Němců ministrem kultury Hermanem a sobotním rozhovoru premiéra Sobotky v Právu, kde doslova řekl „Sudetské Němce potřebujeme jako spojence kvůli rizikům v Evropě“.

Netušil jsem, že partnerem a spojencem vlády České republiky je krajanský spolek nikoliv spolková  vláda v Berlíně či případně zemská v Mnichově. Netušil jsem, že Sobotkovi, nikoliv moji, spojenci jsou ti, kteří mají ve svých stanovách odkaz na své předky, kteří se významným způsobem podíleli na rozbití Československa a Hitlerově vpádu do středoevropského prostoru. Netušil jsem, že si premiér České vlády vyhlédne spojence, kteří byli Hitlerovou pátou kolonou, kteří se podíleli na vyhnání českých obyvatel z českého pohraničí a kteří se po příchodu Adolfa Hitlera houfně vzdali Československého občanství, aby přijali to říšské!

Napsal mně jeden občan, z jehož e-mailu vyjímám: „U nás ve vesnici za války žili u svých příbuzných čtyři rodiny, které musely opustit pohraničí, které sahalo až k Rakovníku. Jak se chovali vaši ´milí krajané´ k sousedům, vedle kterých léta žili a najednou jim rozbíjeli okna, ničili majetek ba i po nich stříleli, protože byli Češi? Když se po válce vraceli do svých domovů našli je poničené, co mohli to odcházející Němci na poslední chvíli poničili. Dodnes je nikdo neodškodnil, natož aby se jim omluvil.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

22:33 Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.