Senátorský klub ODS a TOP 09: Občané ČR, žijící v zahraničí, budou moci volit korespondenčně

26.10.2021 21:09 | Tisková zpráva

Senát schválil zákon o korespondenční volbě. V uplynulých obdobích Poslanecká sněmovna nebyla korespondenční volbě nakloněna, a zákon tak nezískal potřebnou podporu. Senátoři ODS a TOP 09 dlouhodobě bojují za práva občanů ČR žijících v zahraničí a slíbili, že se k návrhu zákona vrátí hned po volbách. Dnes tak splnili svůj slib a zákon o korespondenční volbě byl schválen.

Senátorský klub ODS a TOP 09: Občané ČR, žijící v zahraničí, budou moci volit korespondenčně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu

„Mám velkou radost ze schválení zákona o korespondenční volbě. Tento zákon neměl v posledních měsících podporu v Poslanecké sněmovně, a proto jsme slíbili, že se k projednání znovu vrátíme po volbách. Za práva našich občanů v zahraničí dlouhodobě bojujeme. Dnes získal návrh zákona o korespondenční volbě podporu napříč všemi senátorskými kluby a byl schválen,“ sděluje předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

„Zákon o korespondenční volbě byl právě schválen v Senátu. Věřím, že nová Sněmovna náš návrh podpoří. Naši občané, kteří žijí v zahraničí, nesmí mít omezena svá ústavní práva. Proto dnes Senát projednal návrh zákona o korespondenční volbě, který umožní volit i ze zahraničí komfortně a bez omezení. Je ostudné, že jsme byli jednou z posledních 5 zemí v EU, která korespondenční volbu neumožňovala. Odstraňujeme tak obrovský dluh vůči statisícům našich občanů, kteří v zahraničí studují, pracují, nebo dlouhodobě žijí. V moderní době je naprosto nepřijatelné, aby občané žijící v zahraničí museli ujet mnohdy stovky i tisíce kilometrů, aby se mohli voleb vůbec zúčastnit. Dnes tak plníme slib, který jsme našim občanům dali,“ říká první místopředseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Tomáš Czernin.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Vzájemná důvěra, respektování suverenity a zájmů druhého

4:31 Kavij (KSČM): Vzájemná důvěra, respektování suverenity a zájmů druhého

Je zcela (ne)pochopitelné, že v době končícího světového hegemona USA vnášející nesoulad do glob…