Šilar (KDU-ČSL): Pozor na „ukontrolování“

06.05.2016 8:24 | Zprávy
autor: PV

Pokud se chce utlumit vlastní činnost, zahltí se přemírou různých kontrol. Týká se to soukromého i veřejného sektoru.

Šilar (KDU-ČSL): Pozor na „ukontrolování“
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor za KDU-ČSL Petr Šilar

I to zaznělo na semináři k rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který se konal v Senátu. Akce se zúčastnili představitelé státu i samospráv.
„Vnímáme, že kontroly rezonují celou Českou republikou a k rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu se kriticky staví města, obce i kraje. Návrh pečlivě posoudíme v odborných výborech Senátu a hlasováním o něm rozhodneme na konci května,“ říká předseda senátorského klubu KDU-ČSL Petr Šilar a dodává: „I proto jsme ještě před projednáním příslušné novely v Senátu uspořádali tematický seminář. Poskytli jsme tak prostor k diskusi s cílem přispět k vysvětlení stanovisek a k nalezení kompromisního řešení. Z intenzivní debaty je však zřejmé, že nesoulad mezi samosprávou a státem bohužel nadále přetrvává a obavy z nové legislativy nebyly rozptýleny.“

Podle samospráv je přinejmenším nešťastné, když se do stávajícího nefunkčního systému kontrol přidá další subjekt. Bez toho aniž by se systém opravil, resp. vylepšil, tedy fungoval správně.

„Už v současné době jsou veškeré veřejné prostředky pod externí kontrolou. Kontroluje je celá řada subjektů, které při kontrole na několik dnů doslova zablokují činnost zejména malých obcí. A těch malých je v České republice 90 %,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal a dodává: „Starostové se pak nemohou starat o své občany, ale o kontrolory. Na rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu je navíc absurdní, že mu nepředcházela žádná analýza už existující kontrolní činností přesto, že ji požadovala Sněmovna i Senát.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…