Skála (KSČM): Hodokvas parazitních výsad

08.06.2017 11:12 | Zprávy

Vedoucí úloha nezanikla. Teď ji má parazitní lakota. V šedesátce zemí si užívá i daňový ráj. Sahají od Bermud a Baham až po Delaware nebo Švýcarsko - i několik států EU. Produktivita toho švindlu je dechberoucí.

Skála (KSČM): Hodokvas parazitních výsad
Foto: archiv
Popisek: PhDr. Josef Skála, CSc. (KSČM)

Jen sama Mossack Fonseca, načapaná Panama Papers, optimalizuje daně 300.000 zbohatlíků. Na 300 z nich je z ČR. Suma, zaparkovaná v těch rájích, přesáhla 30.000,000.000 dolarů. Rovná se skoro polovině ročního produktu planety. Rok co rok nabobtná o další tisíc miliard. Tolik nestojí celou EU ani zdravotní péče. Školské rozpočty zemí Unie jsou čtyřikrát menší. Půlka 30.000,000.000 USD říká pane – 90 tisícům zazobanců.   

Čím nižší daňové sazby – haleká pravice a její presstituce – tím méně daňových úniků. Fakta tu říkanku drtí. V EU se průměr korporátní daně za posledních dvacet let snížil ze 35 na 23 procenta. U nás - ze 45 na 19 procent. Seriál nedávných afér změnil jen techniky švindlu. Švýcarsko i Lucembursko sice sazby, blízké nule, už zrušily. Nahradily je však úlevami  pro inovativní firmy. V Lucembursku tak vyvolení platí – i 15 tisícin procenta. Tu zlodějskou inovaci zavedla vláda Jean-Claude Junckera (1995-2013). Hned nato usedl do čela Evropské komise. Zločin bílých límečků umí jen nulovou přidanou hodnotu. Tím víc z něj profitují i země, kde je legální. Na lucemburském a švýcarském důchodu se podílí až z pětiny. Píše Thomas Piketty v Kapitálu v 21. století.   

V daňovém ráji si hoví i stoprocentní vlastník Českých radiokomunikací (ČRa). Holding Macquarie Infrastrucure Funds (MIF) operuje v 16 zemích. S aktivy za 69 miliard EUR. Teď má však dostat i 600 milionů Kč z českých daní - coby kompenzaci na infrastrukturu pro vysílací standard DVB-T2. Ten přitom vytáhne 5 miliard i z kapes českých domácností. Většina z nich totiž bude potřebovat nový set-top box - ne-li i televizor a anténu. České radiokomunikace jsou v účetní ztrátě – naposled za 270 miliónů Kč. Do zahraničí však – dokládá Tomáš Michl na www.byznysnoviny.cz - vyvádějí 1,5 miliardy ročně. Hlavně za půjčku od své zahraniční matky (4,6 mld. Kč), úročenou 10 procenty. Splácí i 3 miliardy Kč bankovních úvěrů. Rok co rok trží kolem 2 miliard. Zisk činí  polovinu z nich. MIF sídlí v Guernsey, daňovém ráji první kategorie. Nám neodvádí ani chlup. Teď se mu máme složit i na mastnou dotaci.               

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Hlasování se očekává do značné míry symbolické

18:05 David (SPD): Hlasování se očekává do značné míry symbolické

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hlasování o návrhu vyslovení nedůvěry Ursule von de…