Skalický (TOP 09): Pryč s autovraky z ulic Pardubic

26.02.2020 22:15

Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona, který umožní obcím a městům jednoduše odstraňovat autovraky ze svých ulic. V současné době je zákon bezzubý. Na vraky s propadlou technickou kontrolou, které překážejí na silnicích, nemají starostové měst žádné páky a čekají na novelizaci.

Skalický (TOP 09): Pryč s autovraky z ulic Pardubic
Foto: top09.cz
Popisek: Poslanec za TOP 09 Jiří Skalický
reklama

Poslanci TOP 09 ve spolupráci s komunálními politiky podali změnu zákona již začátkem října 2018. Vládní koalice ji ovšem smetla ze stolu a podala vlastní takřka totožný návrh. „Doposud obce neměly právní nástroj, jak nechat odtáhnout i zcela nepojízdné auto, pokud nesplňovalo zákonnou definici pro vrak. Desítky vozů tak hyzdí obce a blokují místa pro parkování. Věřím, že novela projde i v Senátu a odstranění vraků bude tak brzo snazší,“ říká bývalý poslanec a nyní zastupitel města Pardubic Jiří Skalický.

Podle novely zákona bude nově možné autovraky odstranit už ve chvíli, kdy nepoužívaný vůz nebude mít více než tři měsíce platné osvědčení o technické způsobilosti stanicí SME a STK.„Na území Pardubic se nachází desítky autovraků, které kazí vzhled veřejného prostoru, mohou škodit životnímu prostředí a v neposlední řadě ubírají desítky parkovacích míst.  Očekávám, že přijetím upraveného zákona dojde, díky snadnější identifikaci vraků, k jejich okamžitému odstranění,“ doplňuje Michal Sláma, předseda TOP 09 Pardubice.

Dnes je možné podle zákona nechat odtáhnout vrak auta pouze v případě, že má silně poškozenou karoserii nebo mu chybí motor. Přestože auto stojí na stejném místě roky bez značky, je pomalu zarostlé trávou a chybí mu všechna kola. Majitel je nedohledatelný a radnice jsou v takových případech bezmocné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hyský (ČSSD): Kraj Vysočina dlouhodobě pomáhá proti povodním i proti suchu

7:37 Hyský (ČSSD): Kraj Vysočina dlouhodobě pomáhá proti povodním i proti suchu

Povodně a sucho jsou dva hydrologické extrémy. Téměř každoročně dochází k výskytu některého z nich, …