Skopeček (ODS): Při těchto slovech musí mrazit každého z nás

16.01.2023 16:21 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k výročí upálení Jana Palacha

Skopeček (ODS): Při těchto slovech musí mrazit každého z nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Skopeček

Dovolte mi, abych svůj projev uvedl citací Jana Palacha: „Zapálil jsem se sám, jako to dělají buddhisté ve Vietnamu, na protest proti všemu, co se tady děje, proti nesvobodě slova, tisku a všeho ostatního. Říkejte to všem,“ šeptal popálený Jan Palach, když jej 16. ledna 1969 po čtvrté odpolední přijímali na klinice popálenin.

Anketa

Chcete, aby Danuše Nerudová zůstala v politice?

3%
94%
hlasovalo: 17811 lidí

Při těchto slovech musí mrazit každého z nás. Jan Palach obětoval svůj mladý život, aby zatřásl se společností, která se začala smiřovat s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy a dalšími projevy totalitního komunistického systému. Svoboda mu byla cennější než jeho vlastní život. Svým nepředstavitelným osobním utrpením chtěl přispět k probuzení do letargie upadající celé společnosti. To je sice tragický, ale hrdinský projev člověka, který nesmí být zapomenut. Je naší povinností ho připomínat.

Přestože Palachovo sebeobětování nevedlo k bezprostřední změny poměrů v Československu, mělo a má nezměrný význam v naší historii i pro náš dnešek. Jan Palach ukázal tehdejším komunistickým totalitním vládcům, že jsou lidé, kteří se svobody nevzdají za žádnou cenu a nikdy se s totalitním systémem nesmíří. Inspiroval tím mnohé. Nemilosrdně také promluvil do svědomí každého tehdejšího občana Československa.

Jsem také naprosto přesvědčený, že kolektivní paměť o aktu Jana Palacha přispěla k dynamickému vývoji a rychlému konci komunistického režimu v listopadových dnech v roce 1989. I za to mu musíme být dnes vděční. A všechny nás, zejména politickou reprezentaci, vyzývám, abychom i my dnes, kdy máme tendenci se vyhýbat mnohem banálnějším rozhodnutím či výzvám z titulu jakéhokoliv nepohodlí, vzpomenuli alespoň v otázkách svobody a demokracie na hrdinský akt Jana Palacha.

Čest jeho památce!

reklama

autor: PV

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Jak blízko jsme válce?

Zdá se mi to, nebo tu probíhá regulérní příprava na válku? A vzhledem k tomu, že Rusko má jaderné zbraně, neskočila by tato válka stejně rychle, jako by začala? Nebo mě napadá ještě jedna varianta, že tu probíhá politika strašení, aby se ,,ospravedlnila“ podpora Ukrajiny. Používám uvozovky, protože ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ještě se upáli i Jan Zajíc, ale ten byl z Moravy, tak to čecháčky moc nezajímá., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHlustvisihák , 16.01.2023 16:34:25
Mně zase mrazí ze slov a činů naší ministryně války z ODS a celé té Fialenkovy smečky.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Krajča (KSČM): Míru musí být dosaženo i realizací práva na nezávislý palestinský stát

4:31 Krajča (KSČM): Míru musí být dosaženo i realizací práva na nezávislý palestinský stát

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinou