Šlachta (Přísaha): Firmy, potrestané za korupci, budou moci znovu získávat státní zakázky

26.4.2022 1:57 odp. | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k připravované změně zákona o veřejných zakázkách

Šlachta (Přísaha): Firmy, potrestané za korupci, budou moci znovu získávat státní zakázky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta

Zní to jako vtip? Bohužel není. Současná vláda potichu připravuje změnu zákona o veřejných zakázkách, která by to umožnila. Teď to možné není a takové firmy mají zákaz se veřejných soutěží účastnit. Jenom tři věty v novém zákoně to ale změní.

Vezmete spřízněnou bezúhonnou firmu, tu přihlásíte do tendru. A nějakou tu subdodávku bude vykonávat sesterská firma, která třeba uplácela politiky a byla za to potrestaná a odsouzená.

Pro příklad ani nemusíme chodit daleko. Třeba takový Metrostav. Před dvěma lety dostali v Rathově korupční kauze trest za úplatky. Tři roky se nemůžou účastnit veřejných zakázek, a tedy ani nemůžou dostávat peníze nás všech. Díky novele zákona o veřejných zakázkách by Metrostav pokojně mohl získávat veřejné zakázky a peníze. Absolutně nepřijatelné.

Anketa

Podporujete vládní výzvu k udávání tzv. dezinformací?

1%
97%
hlasovalo: 47130 lidí

Vůbec se mi taky nelíbí, že je to v posledních letech už třetí změna, která rozvolňuje zákon o veřejných zakázkách. Za naprosto šílené považuji, že firma se může z úplatků v podstatě vyplatit. Pokud ji soud odsoudí a dá ji trest pokuty, tak stačí, že pokutu zaplatí a může vesele zase soutěžit o peníze ze státního rozpočtu. A vesele taky zase uplácet. Kdo ví. Třeba jim na to teď nepřijdou. A když ano, tak co. Pohoda. Vyplatí se z toho.

Za hnutí Přísaha tomu říkáme jasné NE. Není možné, aby firmy, které porušovaly zákon a korumpovaly úředníky a politiky, mohly v této činnosti pokračovat, a ještě k tomu inkasovat další veřejné peníze! Testy pro zkorumpované firmy musí být tvrdé a nemožnost účasti ve výběrových řízení na stavby státu absolutní samozřejmostí. Bohužel současná vláda to chce změkčit a chce těmto firmám opět dát zakázky. Zákon je teď na legislativní radě vlády a brzo půjde do sněmovny. Budu to dál za vás sledovat, stejně jako další pochybné aktivity této vlády.

Mgr. Robert Šlachta

  • PŘÍSAHA Roberta Šlachty
  • mimo zastupitelskou funkci

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Vánoční strom ze Staroměstského náměstí našel další využití

22:11 Primátor Hřib: Vánoční strom ze Staroměstského náměstí našel další využití

Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib a další zástupci metropole předali domovům seniorů výrobky ze dřev…