Soukup (ANO): Bohužel /…slav/ - nemáme premiéra do nepohody

22.07.2016 10:05 | Zprávy
autor: PV

Zamyšlení nad některými výroky premiéra Bohuslava Sobotky, které právě nesvědčí o jeho názorové kontinuitě

Soukup (ANO): Bohužel /…slav/ - nemáme premiéra do nepohody
Foto: ANO
Popisek: Zdeněk Soukup

V dnešní pohnuté době máme premiéra, který tápe a nechá se vodit jako loutka. Nebo je to to pravé umění diplomacie? Dnes odpoledne jsem jel z Prahy. Příjemná redaktorka z TV Prima mě volala do auta a chtěla znát můj názor na premiérův výrok, že je třeba z Evropy vyhnat muslimské ímámy a další duchovní ze zemí půlměsíce, kteří šíří ultraradikální islám a zasévají nenávist. Vyklouzlo mi: „To se tedy pochlapil“. A hned jsem si dal věci do souvislostí. Zmíněný výrok pronesl přímo na, anebo pod vlivem setkání s lídry V4. Napadlo mi – přímý kontakt s Viktorem Orbánem, Robertem Ficem a Beatou Šidlovou má na našeho premiéra rozhodně pozitivní vliv. Byť se k nim nepřipojil se žalobami proti EU, která zemím ve středu Evropy vnucuje to, co nechtějí – tedy kvóty a jiné mechanizmy na přijímání uprchlíků. Snad premiéru Sobotkovi ta nově nabytá odvaha vydrží alespoň do švestek, respektive do příštího summitu EU; pomyslím si.

A tumáš čerte kropáč. Přijedu domů, pustím internet a počtu si v rozsáhlé diskusi našich politických lídrů nad návrhem eurokomisaře pro vnitro Dimitrise Avramopulose. Jeho podstata zní – když nechcete kvóty na přijímání uprchlíků, vezměte si je dobrovolně. Brusel vám dá za každého deset tisíc euro. Panečku. Tři skuteční lídři ze zemí Visegrádu jsou opět nekompromisně proti. Českému premiérovi to ale stojí za vymýšlení spekulací proč původně nechtěné migranty přijímat s otevřenou náručí. A tak svůj názorový veletoč, dopoledne ještě odhodlaný Sobotka, omlouvá tím, že „ČSSD dlouhodobě považuje přesidlování za lepší řešení než relokace“ a „přesidlování přímo z třetích zemí rozbíjí pašerákům síť jejich výnosných obchodů“. Jakoby to nebylo jedno jakým způsobem a za jakých okolností se k nám migranti, kteří si pravděpodobně budou počínat jako v Paříži, Nice, Bruselu … tedy jak se k nám dostanou. Zapomenuta jsou ujištění našeho premiéra, že migranty k nám nepustíme. Předpokládám, že při výše zmíněných výrocích měl už český premiér za zády stranické vítače pana ministra Dienstbiera, který má starost o dostatek sociálních bytů pro migranty a Pana Evropu – státního tajemníka pro zahraniční otázky Tomáše Prouzu. To je zase ten, který nedávno na vnitrostranickém semináři ČSSD tvrdil, že ČR by mohla bez problémů přijmout a integrovat 50 až 100 tisíc migrantů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pfeffer Ferklová (ANO): Bude vedro. Myslete také na svá zvířata

4:32 Pfeffer Ferklová (ANO): Bude vedro. Myslete také na svá zvířata

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nastupujícím vedrům.