Štěch (ČSSD): České firmy by se mohly zapojit do modernizace Turkmenistánu

14. 12. 2015 10:45

Předseda Senátu Milan Štěch jednal v Turkmenistánu o obchodu i bezpečnosti:

Štěch (ČSSD): České firmy by se mohly zapojit do modernizace Turkmenistánu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Štěch
reklama

Turkmenistán pořádal konferenci s názvem „Politika neutrality: Mezinárodní spolupráce pro mír, bezpečnost a rozvoj“ u příležitosti 20. výročí od získání statusu neutrality. Na konferenci se sjelo několik desítek prezidentů, předsedů parlamentů a premiérů, je zaměřená na vývoj ve světě, principy neutrality a boj proti terorismu.

Předseda Senátu Milan Štěch se v předvečer konference setkal s prezidentem Turkmenistánu. „Prezident byl potěšen, že jsem přijel v zastoupení prezidenta republiky a připomněl, že Česká republika stála od počátku za myšlenkou, aby Turkmenistán mohl status neutrality získat,“ uvedl Milan Štěch.

Prezident Berdymuchamedov předsedu českého Senátu dále seznámil s projekty hospodářského rozvoje země bohaté na zemní plyn a ropu. Právě s těmito komoditami chce Turkmenistán více obchodovat.

„Turkmenistán chce dále rozvíjet naše dobré vztahy. Připravují se návštěvy oficiálních představitelů v České republice spojené s podnikatelskými delegacemi. České firmy by se mohly zapojit do modernizace Turkmenistánu, který má nejvyšší hospodářský růst ve Střední Asii - kolem 10 %. Česko zase vykazuje jeden z nejvyšších ekonomických růstů ve střední Evropě, to bychom měli určitě využít,“ uvedl Milan Štěch.

Mezi oblastmi česko-turkmenistánské spolupráce by podle něj neměla chybět tradiční odvětví průmyslu a obchodování se zavedenými českými výrobky, např. dopravními prostředky, a dále oblasti energetiky, chemie nebo zdravotnictví. Turkmenistán projevil také zájem o spolupráci v oblasti školství, především o výměnu studentů.

Během své návštěvy Turkmenistánu jednal Milan Štěch rovněž s tamním ministrem zahraničí, a to o konkrétních firmách, které by se mohly do vzájemné obchodní výměny zapojit.

„Pokud jde o mezinárodní bezpečnost, shodli jsme se s panem prezidentem, že je třeba napnout síly všech stěžejních aktérů k boji proti terorismu. Turkmenistán je ostrovem stability v rozbouřené části světa,“ uvedl Milan Štěch.

Milan Štěch

  • "Slušně, ale důrazně."
  • místopředseda Senátu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Linek (Soukromníci): Zoufalství na pokračování

22:30 Linek (Soukromníci): Zoufalství na pokračování

Komentář na facebookovém profilu k vládnímu rozhodnutí o podpůrném balíčku pro živnostníky