Štěch (ČSSD): Věřím, že vídeňské rozhovory přinesou tolik potřebné výsledky

06.11.2015 18:22

Předseda rakouské Spolkové rady Gottfried Kneifel navštívil na pozvání předsedy Senátu Milana Štěcha Českou republiku. Při dopoledním jednání a následujícím pracovním obědě jednali zejména o migraci, přeshraniční spolupráci obou zemí a některých společných projektech.

Štěch (ČSSD): Věřím, že vídeňské rozhovory přinesou tolik potřebné výsledky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Štěch

Předseda českého Senátu Štěch a předseda rakouské Spolkové rady Kneifel vyjádřili v souvislosti s migrací velkou naději v jednání ve Vídni, kde se špičky zainteresovaných zemí snaží najít řešení migrační krize. „Věřím, že další etapa vídeňských rozhovorů přinese výsledky, které jsou tak potřebné. Nejen my teď upínáme své zraky směrem k rakouské metropoli. Je to možná jedna z posledních šancí, jak situaci vyřešit,“ řekl Milan Štěch. I podle Kneifela je třeba řešit zejména příčiny migrační krize v Sýrii a dalších zemích. „Pokud se Evropské unii nepodaří vyřešit migrační krizi, mohlo by to vést až ke ztroskotání EU. Zatím ale krize unii vždy posílily a já věřím, že tomu tak bude i v tomto případě,“ řekl Kneifel. Ten také zdůraznil, že je třeba dbát na dodržování „Schengenu“, tedy ochrany vnějších hranic EU, a Dublinské dohody. „Schengenské i Dublinské dohody se v posledních měsících doslova rozsypaly,“ řekl Kneifel.

„Jedním z možných dopadů migrační krize na Evropskou unii je hrozba, že se zhorší vztahy mezi státy Evropské unie a zhorší se její soudružnost. Dlouho se diskutovalo jen o kvótách a naše oprávněné výhrady byly chybně označovány za neochotu podílet se na přijetí určeného počtu migrantů. Dnes se ale ukazuje, že český postoj byl správný a dochází na naplňování některých našich výhrad,“ řekl při jednání předseda evropského výboru Senátu Václav Hampl.

Milan Štěch s Gottfriedem Kneifelem jednali také o dostavbě dálnic, které mají propojit česká a rakouská města. „I když k Zeleným mám názorově v mnohém velmi blízko, při stavbě dálnic nejsou příliš konstruktivní a v případě dálnice D3 komplikují výstavbu dálnice před Českými Budějovicemi. Přesto se staví a dálnice má být dokončena do roku 2022,“ řekl rakouské delegaci Štěch.

Senátoři z příhraničních oblastí zmiňovali některé konkrétní projekty

Společnými tématy byla také přeshraniční spolupráce, senátoři z příhraničních oblastí zmiňovali některé konkrétní česko-rakouské projekty, mezi nimi třeba nové turistické trasy nebo úspěšné školy s dvojjazyčnou výukou. Oba předsedové se domluvili se uspořádání společného zasedání členů českého a rakouského parlamentu z příhraničních oblastí a hejtmanů ve Slavonicích, kde by se řešily možnosti vývoje přeshraniční spolupráce obou zemí a také konkrétní projekty na její podporu.

Předseda rakouské Spolkové rady se včera sešel také s prezidentem Milošem Zemanem, večer navštívil společně s Milanem Štěchem a předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem fotbalové utkání Viktorie Plzeň proti Rapidu Vídeň. V pátek se sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou a vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem.

Milan Štěch

  • ČSSD
  • "Slušně, ale důrazně."
  • předseda Senátu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Udženija (ODS): Odpověď „čestného“ muže

22:27 Udženija (ODS): Odpověď „čestného“ muže

Komentář na facebookovém profilu k reakci na výzvu, zaslanou Janu Čižinskému kvůli nepravdivým výrok…