Štefec (Stačilo!): Německo nám reparace nikdy nevyplatilo

15.07.2025 11:17 | Monitoring

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na prohlášení německého kancléře o ruských reparacích Ukrajině

Štefec (Stačilo!): Německo nám reparace nikdy nevyplatilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec

Podle serveru Fox News prohlásil německý kancléř Friedrich Merz, že Rusko by mělo Ukrajině zaplatit 500 miliard eur válečných kompenzací. Vyzval EU, aby donutila Moskvu v této výši kompenzovat Kyjevu škody, způsobené konfliktem. Navíc zdůraznil, že Rusko by nemělo mít přístup k tzv. "zmrazeným" aktivům (což je pojem, který se v mezinárodním právu definuje jen velmi obtížně), dokud kompenzaci nezaplatí.

Na jednu stranu Merze chápu. Jako představitel země, poražené ve druhé světové válce, si samozřejmě s velkou chutí kopne do národa, který ho v této válce porazil a jehož příslušníky (spolu s Židy, Cikány a obecně s obyvateli všech východoevropských zemí včetně Čechů a Slováků) jeho předkové považovali celá staletí za „Untermenschen“. Co ale nechápu, je nabubřelá drzost, s níž se pokouší diktovat bez jakéhokoliv legitimního oprávnění jednomu členském státu OSN, aby jinému členskému státu OSN cokoliv platil.

Bez ohledu na de facto nepřátelské vztahy ČR s Ruskou federací bychom měli rozhodně zpozornět. Zdá se totiž, že Merz se pokouší plynule navázat na staré dobré německé praktiky z 30. a 40. let minulého století. A co je zvláště pikantní, pokouší se o to na pozadí hrozeb použití jaderných zbraní vůči Rusku ze strany Británie a Francie, stále otevřenějších příprav vstupu spojených vojsk „koalice ochotných idiotů“ (že by reminiscence na Napoleonovu „Grande Armée“?) na území Ukrajiny (tedy mimo území „hájení“, vymezené Severoatlantickou smlouvou) a otevřených dodávek německých zbraní ukrajinské válkychtivé klice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Zadlužení ČR

Jaký je váš cíl - budoucí vlády, co se týká snížení zadlužení ČR? Co přesně myslíte tím efektivním hospodařením? Zatím mi přijde, že plánujete spíš rozdávat. Otázkou je, na čí úkor to bude, a zda se tím neprohloubí jen naše zadlužení? Nebo kde na vše chcete vzít? Budete zvyšovat daně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): To, že na vše nezbude, je normální

18:09 Niedermayer (TOP 09): To, že na vše nezbude, je normální

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu státního rozpočtu Fialovy vlády