Štekl (KSČM): A zase ta Šumava...

16.08.2013 4:31 | Zprávy

Poslední události kolem otevření/neotevření turistické cesty Luzenským údolím k Modrému sloupu opět ukázaly, jak je situace na Šumavě složitá.

Štekl (KSČM): A zase ta Šumava...
Foto: Jan Duchek
Popisek: Česko-německé pomezí na Šumavě

Situace je dosti podobná jako při  vzniku návrhů zákona o Šumavském národním parku z pera Plzeňského kraje nebo Ministerstva životního prostředí ČR. Snaha otevřít Šumavu lidem a umožnit znovuotevření cesty k Modrému sloupu opět naráží na nepřekonatelný odpor ekologických aktivistů. Ano, snaha o ochranu přírody je jasný a nezbytný předpoklad pro další lidský rozvoj.  Ale nesmí to být zaklínadlem, které za jakoukoliv cenu znemožní lidem vnímat onu přírodu a těšit se z ní. Tu přírodu, kterou jistě většina rozumných členů společnosti chce ochraňovat a zajistit její pokračování příštím generacím.

V případě cesty Luzenským údolím byl doslova jako rukojmí sporu vzat tetřev hlušec. Ano, je kriticky ohroženým druhem a zřejmě by bez ochrany došlo k jeho vyhubení. Je však vždy důležité oprostit se od emocí a v klidu zvážit, zda argumenty použité v jeho prospěch byly a jsou relevantní. Stanovisko Správy Národního parku Šumava říká, že by se znovuotevření cesty k Modrému sloupu nijak populace tetřeva hlušce nedotklo, neboť v dané lokalitě se takřka nevyskytuje (v oblasti zpevněné cesty, která vede Luzenským údolím a posléze pokračuje až k hranici). To nevěříme stanovisku odborníků, kteří mají ochranu přírody v popisu práce? Nebo mají recept na pravdu jen ekologičtí aktivisté? Odpovědi nejsou jako obvykle zcela jednoduché.

Ministerstvo ŽP se, bohužel, při procesu otevírání cesty k Modrému sloupu nevyvarovalo procesních chyb, které jistě hrály roli v rozhodování soudu při vyřknutí ortelu. Hlavní námitkou ze stran Okrašlovacího spolku Zdíkovska a České společnosti ornitologické bylo poukázání na nedostatečné posouzení vlivu na Naturu2000, resp. právě na populaci tetřeva hlušce. Turisté by prý mohli tetřevy rušit. Argument pracovníků NPŠ o takřka nulovém vlivu turistů v dané lokalitě na populaci tetřeva jakoby neexistoval. Nebo je rozdíl mezi českým a bavorským tetřevem? Bavorským tetřevům evidentně turisté, kráčející k Modrému sloupu z bavorské strany, nevadí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Emisní povolenky

Jde ještě zrušit emisní povolenky nebo vy je schvalujete? Vždyť nám podle všeho vše jen o dost zdraží – energie i pohonné hmoty, a to prý dost výrazně. Víte o kolik? Protože každý tvrdí něco jiného a mě zajímá pravda.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Setrvalý stav v armádním korupčním prostředí

19:03 Kavij (KSČM): Setrvalý stav v armádním korupčním prostředí

Cena za servis tanků Leopard opět ukazuje tragický stav akvizic ministerstva obrany.