Štěpánová (STAN): Soužití lidí a mezilidské vztahy je třeba hýčkat a živit

18.10.2015 18:15 | Zprávy

Vodovod se postaví rychle, ale nepěstované mezilidské vztahy vylepšit, to je oříšek s řešením na dlouhou dobu. Tato věta vystihuje můj hlavní dojem ze semináře v Českých Heřmanicích konaný na začátku října 2015.

Štěpánová (STAN): Soužití lidí a mezilidské vztahy je třeba hýčkat a živit
Foto: STAN
Popisek: Hana Štěpánová (STAN)

Nadregionální seminář se jmenoval VZDĚLÁVÁNÍ V KOMUNITNĚ VEDENÉM MÍSTNÍM ROZVOJI. Čekala jsem, že to bude hlavně o výuce a výchově dětí ve školách na venkově. Záběr byl ale mnohem širší a týkal se vzdělávání a hlavně spolupráce především dospělých v naši zemi s důrazem na venkovské oblasti.

První den měl velmi pěkný projev k tématu JUDr. Stanislav Polčák, europoslanec a předseda Sdružení místních samospráv. Rovněž hejtman Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický PH. D. se vyjádřil k souvisejícím věcem s citem a s pochopením. Ze zahraničních hostí mne nejvíce zaujalo téma již dost starého pána, pana Berta Broekhuise z Nizozemí o roli venkovských komunit v Evropě a významu vzdělávání. Pan Broekhuis byl starostou a také členem parlamentu v Nizozemí. Jeho slova byla opravdová, vyplynula ze zkušenosti prožitého života. Nebyla to klasická přednáška v bodech. Bylo to víceméně  vyprávění spatra o tom, jak to dříve fungovalo lépe  mezi lidmi - sousedy na venkově. Nijak se to nepojmenovávalo jako „komunita“, ale lidé se komunitně chovali, protože je k tomu nutily skromnější podmínky života. Museli si vypomoct navzájem v práci, směňovali věci, navzájem se od sebe učili, protože jiné zdroje vzdělání neměli. Pan Broekhuis vysvětloval, že v jejich zemi je pospolitost na venkově zachována mnohem více, než u nás v Česku. Svým způsobem chválil to své a ukazoval, jak by se to mohlo u nás vyvíjet a zlepšit v mezilidských vztazích. Ale nastínil, že to bude dlouhá cesta a tvrdý oříšek. Škola by měla být centrem všeho kulturního a mezilidského rozvoje. Dopoledne by se tam měly učit děti a odpoledne a večer se tam chodit vzdělávat a setkávat dospělí lidé.

Dále  mne velice zaujala věc, která je v Nizozemí zavedena. Mají takzvaný venkovský parlament, kde se všichni poslanci pravidelně jedenkrát za dva roky setkají se zástupci vesnic. „Venkované“ tak mají šanci přímo vyjádřit připomínky a nápady na řešení některých problémů. Vše je zapsáno a postupně řešeno. Představitelé vesnic mohou ovlivnit politiku, inspirovat se navzájem a budovat síť. Pozice vesnice se tak stává silnější.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seďa (SOCDEM): Nechci, aby válka na Ukrajině eskalovala

16:21 Seďa (SOCDEM): Nechci, aby válka na Ukrajině eskalovala

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na prohlášení premiéra Fialy o financování zbraní pro U…