Štěpánová (STAN): Soužití lidí a mezilidské vztahy je třeba hýčkat a živit

18.10.2015 18:15 | Zprávy

Vodovod se postaví rychle, ale nepěstované mezilidské vztahy vylepšit, to je oříšek s řešením na dlouhou dobu. Tato věta vystihuje můj hlavní dojem ze semináře v Českých Heřmanicích konaný na začátku října 2015.

Štěpánová (STAN): Soužití lidí a mezilidské vztahy je třeba hýčkat a živit
Foto: STAN
Popisek: Hana Štěpánová (STAN)

Nadregionální seminář se jmenoval VZDĚLÁVÁNÍ V KOMUNITNĚ VEDENÉM MÍSTNÍM ROZVOJI. Čekala jsem, že to bude hlavně o výuce a výchově dětí ve školách na venkově. Záběr byl ale mnohem širší a týkal se vzdělávání a hlavně spolupráce především dospělých v naši zemi s důrazem na venkovské oblasti.

První den měl velmi pěkný projev k tématu JUDr. Stanislav Polčák, europoslanec a předseda Sdružení místních samospráv. Rovněž hejtman Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický PH. D. se vyjádřil k souvisejícím věcem s citem a s pochopením. Ze zahraničních hostí mne nejvíce zaujalo téma již dost starého pána, pana Berta Broekhuise z Nizozemí o roli venkovských komunit v Evropě a významu vzdělávání. Pan Broekhuis byl starostou a také členem parlamentu v Nizozemí. Jeho slova byla opravdová, vyplynula ze zkušenosti prožitého života. Nebyla to klasická přednáška v bodech. Bylo to víceméně  vyprávění spatra o tom, jak to dříve fungovalo lépe  mezi lidmi - sousedy na venkově. Nijak se to nepojmenovávalo jako „komunita“, ale lidé se komunitně chovali, protože je k tomu nutily skromnější podmínky života. Museli si vypomoct navzájem v práci, směňovali věci, navzájem se od sebe učili, protože jiné zdroje vzdělání neměli. Pan Broekhuis vysvětloval, že v jejich zemi je pospolitost na venkově zachována mnohem více, než u nás v Česku. Svým způsobem chválil to své a ukazoval, jak by se to mohlo u nás vyvíjet a zlepšit v mezilidských vztazích. Ale nastínil, že to bude dlouhá cesta a tvrdý oříšek. Škola by měla být centrem všeho kulturního a mezilidského rozvoje. Dopoledne by se tam měly učit děti a odpoledne a večer se tam chodit vzdělávat a setkávat dospělí lidé.

Dále  mne velice zaujala věc, která je v Nizozemí zavedena. Mají takzvaný venkovský parlament, kde se všichni poslanci pravidelně jedenkrát za dva roky setkají se zástupci vesnic. „Venkované“ tak mají šanci přímo vyjádřit připomínky a nápady na řešení některých problémů. Vše je zapsáno a postupně řešeno. Představitelé vesnic mohou ovlivnit politiku, inspirovat se navzájem a budovat síť. Pozice vesnice se tak stává silnější.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Nejsme továrna na smrt

19:05 Mašek (ANO): Nejsme továrna na smrt

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k plánu STAN prosadit asistovanou sebevraždu