Stačí se podívat jen na souhrnná čísla. Stejná písnička jako letos, vlastně nic nového. Peníze nejsou a nebudou. A ty co nyní máme se skoro určitě nepodaří vyčerpat. Velmi smutné čtení příběhu opakujícího se v posledních létech.Tvůrcům tohoto rozpočtu skutečně nezávidím...
Ale popořádku. Letos jsou v rozpočtu SFDI schváleny výdaje ve výši 64,5 mld.Kč, pro příští rok se navrhuje 66,1 mld. Kč. Už chci jásat, že vláda začíná (sice pomalu, ale přeci) otáčet kormidlem směrem k vyšším investicím do dopravní infrastruktury. Vždyť to jsou právě tyto investice, které mají prorůstový faktor pro ekonomiku a významný multiplikační efekt. Ale hned se zkrotím v jásotu. A to proto, že se o pár řádků dále se dočtu, že už se ví, že z letošních dotací se nevyčerpají 2,3 mld. Kč a ty tedy jsou rovnou převedeny do plánu roku 2014. Po jejich odpočtu je v návrhu na rok 2014 „čistých“ 63,8 mld. Kč. A to je pokles proti roku 2013. Nic moc. Tak trochu marketingový švind. A máme jistotu, že se opravdu letos nevyčerpají jen tyto 2,3 mld. Kč?
Nic pozitivního ani pro budoucnost. Vlastně výhled ve stylu „…a bude hůř“. Pro rok 2015 se plánují výdaje na výstavbu, opravy a údržbu dopravní infrastruktury 42,5 mld. Kč. To mi přijde jako skutečný rozpočtový „meisterstück“. V době překryvu čerpání dvou programových období fondů EU naplánovat takový objem výdajů – to už skoro svědčí o naprosté rezignaci na udržitelné financování dopravní infrastruktury. Ti, kdož horují za lepší stav silnic a železnic, nebo jsou fandové nových obchvatů měst a obcí, nebo třeba jen chtějí jezdit po nových úsecích dálnic se nemají vlastně na co těšit ani pro rok 2016, protože to plán počítá s pouhými 47,1 mld. Kč (A tady jen vsuvka – v roce 2016 již bude mít příští vláda za sebou polovinou mandátu. Měla by tedy velmi pečlivě číst návrh rozpočtu SFDI na rok 2014 a rozpočtový výhled do roku 2016 a včas se postarat o včasnou korekci návrhu. Vždyť dopravní stavby se nepřipraví mávnutím kouzelného proutku, ale trvá to řadu let…).
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku
Centrum pravidel a procesů ParlamentníListy.cz
Euro
Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...
Další články z rubriky
6:02 Bartoš (Piráti): Přestřelka s prezidentem je trapná
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.
- 4:32 Kolovratník (ANO): Na NATO má jet vláda, ne lídr opozice
- 22:33 Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra
- 21:05 Senátor Holásek: Před spojenci vypadáme jako hlupáci
- 20:05 Nová sociální demokracie: Nadutá ega zástupců koalice
- 19:02 Havel (TOP 09): Seznam priorit, se kterými se vrátíme do vlády


