Počet zájemců o pěstounskou péči dlouhodobě klesá. Zvrat nastal v roce 2017, kdy se zájem o pěstounskou péči nepatrně zvýšil. „Krajský úřad vloni zaevidoval 10 žádostí o dlouhodobou pěstounskou péči a 18 žádostí o přechodovou pěstounskou péči. V ústavních zařízeních žije nyní přitom přibližně 100 dětí, kterým by bylo potřeba zprostředkovat pěstounskou péči,“ upozornil náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda, pod jehož záštitou se Týden náhradního rodičovství koná.
„Cílem naší kampaně je vzbudit větší zájem veřejnosti o pěstounskou péči, informovat o tom, co náhradní rodinná péče obnáší a v ideálním případě oslovit nové potenciální pěstouny. Chceme upozornit veřejnost na to, že v dětských centrech a domovech žijí stovky dětí, které nemají to štěstí mít vlastní domov a rodinu. Jejich jedinou šancí je, že se najdou pěstouni, kteří jim dají svou péči, lásku a rodinné zázemí,“ dodal náměstek Svoboda.
Na tento nepříznivý vývoj reaguje kampaň „MÍT DOMOV A RODINU „Samozřejmost nebo vzácnost?“, která v Libereckém kraji běží od roku 2015. Za kampaní stojí členové Pracovní skupiny pro vyhledávání náhradních rodičů včetně Libereckého kraje.
Útočník HC Bílí Tygři Liberec Michal Bulíř, který se stal mediální tváří celého projektu, ocenil poslání Týdne náhradního rodičovství na tiskové konferenci, která se konala v pondělí 8. října v budově Krajského úřadu Libereckého kraje: „Rád jsem přijal nabídku zúčastnit se kampaně. Sám jsem už otcem. Takže vím, že láskyplný domov a rodina je to nejdůležitější, co dítě potřebuje. Měl jsem to štěstí, že jsem vyrůstal s rodiči. Ale uvědomuji si, že to musí být úplně jiné, když vyrůstáte v domově s tetami a obklopení dalšími dětmi. Pěstounství je výborná příležitost i pro ty páry, které třeba nemohou mít vlastní děti.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV