Svoboda (KDU-ČSL): Brexit – facka nebo příležitost?

01.08.2016 15:11

Důvodů pro odchod Spojeného království z EU je celá řada. Podle dostupných analýz se však jen některé týkají samotné Unie. Mají tedy pravdu ti, kteří tvrdí, že brexit je facka Evropské unii?

Svoboda (KDU-ČSL): Brexit – facka nebo příležitost?
Foto: Petr Kupka
Popisek: Pavel Svoboda

Mezi brexitní důvody, které nesouvisejí s EU, patří např. u starší generace nostalgie po staré dobré Anglii. Více ale zapůsobila skutečnost, že prospěch pramenící z evropské spolupráce se nedotkl velkých aglomerací, kde jsou lidé již druhou generaci nezaměstnaní. Rozhodně se k nim nedostala informace, zda a jak je pro ně evropská spolupráce prospěšná.

Tím se dostávám k pro mě nejdůležitějšímu poučení z brexitu, kterým je nedostatečná komunikace. Jak je možné, že se více než polovině Britů nepodařilo vysvětlit, co je EU a jaký je její přínos? Tuto skutečnost považuji za klíčovou, protože i u nás průzkumy potvrzují, že čím větší euroskepticismus, tím menší znalosti o této problematice.

Začátkem lepší komunikace o EU podle mého názoru je, že se domácí politici k evropskému procesu postaví čelem a vezmou ho opět za vlastní, jinak je každá reforma EU zbytečná.  EU je projekt všech členských států, takže za něj mají odpovědnost, i tu komunikační.  Především bychom měli opustit rétoriku „my versus oni“.  My “hodní Češi, Němci, Italové“ proti těm „zlým v Bruselu“.  Vždyť v unijních institucích neúřadují marťani!  Pracují tam jen lidé z členských států, tedy zase Čech, Němec, Ital.

Je také třeba se zamýšlet nad tím, jak o EU komunikovat aktivně. Proč třeba nemáme vícejazyčnou evropskou televizi s programem, který by zaujal i normálního diváka? Proč nemít mezi fotbalem a romantickým filmem s Julií Robertsovou také krátké evropské zpravodajství?

Měla by skončit i tzv. nacionalizace úspěchů a europeizace selhání. Domácí politici si totiž velmi rádi přisvojují úspěchy evropské spolupráce a naopak svá vlastní selhání a neschopnost svádějí na „Brusel“. Prosazování zájmů politiků či nepopulárních domácích opatření se masově děje skrze tzv. pozlacování (gold-plating).

Pokud je potřeba zavést do domácího zákonodárství nějakou unijní směrnici, přidá k ní domácí politik ještě nějaký přílepek navíc a tvrdí, že se o něm nemůže vést diskuse, protože to přikázal Brusel. Vzpomínáte na zákaz volného nebaleného pečiva? Nebo na bezdotykové vodovodní baterie ve školních jídelnách? Ne, tato opatření Brusel opravdu po nikom nepožadoval!

Díky brexitu máme také příležitost revidovat působení unijních institucí – Rady, Komise a Evropského parlamentu, a zda jsou vztahy mezi nimi vyrovnané. Můžeme rovněž od základu provětrat unijní pravomoci např. v diskusi s národními parlamenty, a ptát se domácích poslanců, zda by něco z unijní agendy nechtěli stáhnout na svou úroveň, domů. Vsadím se ale, že výsledkem takového cvičení by spíš bylo více požadavků na EU než doposud.  Jsou tu kontinentální výzvy, bezpečnostní a migrační, které vyžadují společné aktivity,  protože na úrovni jednotlivých států se nevyřeší.

Brexit ale souvisí s EU i zcela opačně. Jaké bylo hlavní téma brexitové kampaně? Migrace. Britové mají dojem, že pracovníci ze střední a východní Evropy jim berou práci a vysávají sociální systém. Také jim vadilo, že jejich země posílá peníze do unijního rozpočtu, z něhož se opravují silnice a stavějí čističky odpadních vod někde v Polsku nebo Maďarsku, místo toho, aby tyto prostředky šly do britského zdravotnictví. V obou případech si tedy Britové stěžují, že EU funguje a ne že nefunguje. Určité unijní politiky jsou pro ně i přes všechny výhody členství prostě nepřijatelné. A to je fér. Island či Grónsko také nejsou v Unii, protože pro ně nebyla přijatelná rybolovná politika EU.

Mluvit o brexitní facce Unii je tedy přehnané. Rozhodně se nám ale otevírá příležitost k restartu unijního projektu, kterou bychom neměli promarnit.

Pavel Svoboda
předseda správní rady IKDP, předseda právního výboru Evropského parlamentu

Psáno pro Institut pro křesťansko-demokratickou politiku

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vymazal (Piráti): Budoucí generace se nám budou smát, že u nás psi za piškot posílali lidi do vězení

22:41 Vymazal (Piráti): Budoucí generace se nám budou smát, že u nás psi za piškot posílali lidi do vězení

Dnes jsem ve Sněmovně uspořádal odborný seminář, který měl nalézt odpověď na otázku, zdali je metodu…