TOP 09 chce tak dát stejnou šanci velkým i malým stranám

05.02.2014 14:58

Starostka MČ Praha 3 Ing. Vladislava Hujová společně s dalšími zastupiteli z TOP 09 chce prosadit, aby Praha 3 v následujících komunálních volbách byla zastoupena pouze jedním volebním obvodem namísto předchozích čtyř.

TOP 09 chce tak dát stejnou šanci velkým i malým stranám
Foto: praha3.cz
Popisek: Vladislava Hujová, starostka Prahy 3 za TOP 09

Snaží se tak zvrátit důsledky stávajícího,velmi kritizovaného a účelově zřízeného systému, který výrazně znevýhodňuje malé politické strany. TOP 09 na Praze 3 tak, podobně jako v případě zveřejňování všech smluv na internetu mění zaběhnuté pořádky a pokračuje tím v pozitivních změnách.

V komunálních volbách má rozdělení městské části do více menších volebních obvodů zásadní význam. Praha 3 je na základě rozhodnutí bývalých zastupitelů z ODS rozdělena na čtyři volební obvody, zatímco například Praha 1 má volební obvod pouze jeden. V praxi to znamená, že politické strany kandidující na Praze 3 měly hned čtyři různé kandidátky, pro každý volební obvod jednu. Ačkoliv se to může zdát jako nepodstatný detail, hraje v konečném výsledku velmi důležitou roli. Nárok na mandát v zastupitelstvu totiž vyplývá z výsledků jednotlivých volebních obvodů, a tak když menší politická strana v každém z volebních obvodů získá podporu pro 1,5 zastupitele, nezíská mandát pro šest, ale pouze pro čtyři zastupitele a zbylá „mrtvá“ procenta jsou vlastně ku prospěchu vítězům voleb.

Komunální volby v roce 2010 vyvolaly velkou vlnu diskuzí ještě před samotným začátkem volební kampaně. Stejně jako na Praze 3, radní z ODS připravili změnu rozdělení také hlavního města Prahy na více volebních obvodů. Z původních pěti zvažovaných variant nakonec zvítězilo rozdrobení Prahy na sedm volebních obvodů namísto původního jednoho a volby 63 magistrátních zastupitelů namísto 70. Následným přepočítáním voličských hlasů na mandáty tak některé strany na mandát nedosáhly, ačkoliv překonaly pětiprocentní uzavírací klauzuli.  K tomu, aby politická strana získala mandát v zastupitelstvu, potřebuje totiž dosáhnout tzv. přirozeného prahu. Ten se díky  rozdělení na více obvodů v posledních magistrátních volbách pohyboval nad sedmi procenty z celkového počtu odevzdaných hlasů.

Komunální volby pro následující období se konají již tento rok, a vzhledem k tomu, že zastupitelé schvaluje pravidla voleb pro každé období zvlášť, bude TOP 09 v nejbližší době v zastupitelstvu usilovat o schválení změny pravidel tak, aby  Praha 3 dala všem politickým stranám, velkým i malým, rovnocennou příležitost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: TOP 09

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prokop (ANO): Praha 11 opět obhájila známku B v K-Indexu!

22:24 Prokop (ANO): Praha 11 opět obhájila známku B v K-Indexu!

Milí sousedé, z tohoto hodnocení mám velkou radost, neboť se nám podařilo opět obhájit druhý nejlepš…