Talíř (KDU-ČSL): Před Čínou nesmíme stát v předklonu

04.05.2020 10:00

Když se vymění hodnoty za prachy, vždycky to špatně skončí. Lísání se k totalitní Číně, která se nerozpakuje masakrovat vlastní lidi - ať už z řad Ujgurů, křesťanů nebo třeba "jen" demokraticky smýšlejících občanů - vede naši zemi do morální záhuby a je špatně k tomu taktně mlčet.

Talíř (KDU-ČSL): Před Čínou nesmíme stát v předklonu
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Ale co pak ty čínské investice (např. do ovládnutí reklamy přes Médea Group), nebo ta jejich draze placená pomoc (ve skutečnosti tvrdý byznys s geopolitickými nároky) - ty nejsou dostatečnými argumenty pro to, abychom nad porušováním lidských práv v této zemi dobrácky zamhouřili obě oči?

Nejsou a nikdy nebudou. Jakmile ohneme páteř a hodnota lidského života pro nás přestane být na první místě, ustoupíme politikům, kteří pod heslem "je to výhodné pro všechny" realizují pouze záměr "je to výhodné pro nás."

Nedělní pořad České televize 168 hodin nám ukázal tyto neblahé skutečnosti velmi názorně. Jaroslav Kubera páteř neohnul a draze za to zaplatil. Nevidět souvislost mezi brutálním tlakem z Hradu a z čínského velvyslanectví a jeho úmrtím není možné. Ale opět - dá se předstírat, že tam ta souvislost není, tak jak to dělá Vratislav Mynář a spol., kteří mimochodem odmítají přijít a předložit originály dokumentů Zahraničnímu výboru sněmovny. Arogance bez konce, doplněná Mynářovým: "S Jaroslavem Kuberou jsme měli nadstandardní, nebojím se říct přátelské vztahy."

Nyní máme dvě cesty. Buď na hrdinství Jaroslava Kubery znovu taktně zapomeneme a budeme se sklánět čínskému draku stále více, protože s každým ústupkem toho bude po nás požadováno stále více. Nebo se konečně probereme, přestaneme poklonkovat na letišti před letadly China Eastern a zase se po dlouhé době narovnáme.

Nevolám po nějakém pálení mostů, ale po srovnání si hodnot a odpovědi na otázku, zda je pro nás více byznys, nebo lidská práva. Já jsem pro to druhé a i z toho důvodu nebudu jako náš někdejší hejtman jezdit v předklonu utužovat vztahy do Pekingu, ale férově rozvíjet spolupráci především s našimi sousedy na ose České Budějovice - Pasov - Linz. Ta totiž má na rozdíl od natřásání se v Číně reálný pozitivní dopad nejen na naše jihočeské firmy, ale na všechny obyvatele kraje.

Vedle této klíčové spolupráce se sousedy je samozřejmě potřeba rozvíjet vztahy i dále než za Šumavou a Novohradskými horami. Zde mají jasnou prioritu další regiony v rámci EU, ale nejenom - mám na mysli např. Jižní Koreu, nebo právě Tchaiwan. Ten je nejen na vysoké úrovni ve vědě a výzkumu, ale své kvality ukázal i v současné krizi, když ČR daroval 25 plicních ventilátorů.

Zdarma a bez propagandy.

Mgr. František Talíř
historik, lídr jihočeské KDU-ČSL do krajských voleb 2020

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Tvrdil jste, že nejste vládní kandidát

Ale za svého poradce chcete člena vádní strany, konkrétně STAN. Navíc toho, kdo si chtěl ponechat mandát i podobu své stáže v zahraničí. Tak si představujete tu vaši slibovanou nezávislost? Můžete mi ji tedy přesně definovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KSČM zásadně odmítá snahu o upevnění mocenských pozic militarizací společnosti

4:31 KSČM zásadně odmítá snahu o upevnění mocenských pozic militarizací společnosti

Zneužít válku na Ukrajině se rozhodla pravicová vláda Petra Fialy k prosazení svého záměru předložit…