Telička (ANO): Nevidím důvod, proč omezit svobodu panoramatu. Překvapilo mě to

23.06.2015 13:32

EU by neměla omezovat focení budov a dalších veřejných objektů.

Telička (ANO):  Nevidím důvod, proč omezit svobodu panoramatu. Překvapilo mě to
Foto: Petr Kupka
Popisek: Europoslanec Pavel Telička na přednášce pro studenty Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava
reklama

Výbor pro právní záležitosti (JURI) Evropského parlamentu přijal tento týden zprávu německé europoslankyně Julie Redaové z frakce Greens–EFA týkající se změn v autorském právu. Tato zpráva, která souvisí s chystanou strategií jednotného digitálního trhu Evropské komise, se zabývá převážně otázkami práv uživatelů internetu, geoblokace, digitálních knihoven, apod.

Jeden z  pozměňovacích návrhů, přijatých velkou většinou výboru, však požaduje zrušení principu tzv. svobodného panoramatu. Ten zaručuje, že fotografie budov a soch ve veřejném prostranství je možné komerčně využívat i bez souhlasu majitele autorských práv k těmto objektům, např. architektů a sochařů.

Česká republika je dnes jednou z 15 zemí EU, kde platí úplná svoboda panoramatu, zatímco např. ve Francii a v Belgii je nutné pro komerční použití fotografií získat souhlas vlastníka autorských práv. Zpráva přijatá výborem JURI však vyzývá k omezení svobody panoramatu, která by měla v celé EU platit jen pro nekomerční účely.

„S tímto návrhem nesouhlasím. Nevidím důvod, proč bychom měli měnit zákon, který v ČR bez problémů funguje. Spíše zastávám méně restriktivní stanovisko tak, jak jej navrhuje Komise,“ říká k tomu Pavel Telička.

„Překvapilo mě, jak velkou podporu získal tento návrh ve výboru. Požádám kolegy z frakce ALDE, kteří jsou členy JURI, aby mi k tomu řekli svůj názor. Celou záležitostí se na frakci budeme určitě podrobně zabývat,“ dodává Pavel Telička.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický podnikl inspekční cestu po očkovacích centrech

22:57 Hejtman Netolický podnikl inspekční cestu po očkovacích centrech

Ve Svitavách očkují ve Fabrice, v dalších třech městech budou centra zůstávat v areálech nemocnic.