Děkuji za slovo, pane předsedající. Kolegyně a kolegové, já bych chtěl navázat na tu diskusi, kterou jsme tady vedli o problematice zákona o významné tržní síle 6. dubna, a chtěl bych navázat na své dotazy, protože my jsme celkem s kolegy zpochybňovali efektivitu navržené novely v oblasti cenové regulace, v oblasti kontroly marží obchodních řetězců zejména u základních potravin a dosud jsme nedostali jednoznačně odpověď od předkladatele a nějakou garanci.
Takže já bych si rád v téhle chvíli zopakoval několik dotazů, které jsem měl na osobu pana ministra jako hlavního předkladatele tohoto zákona, a sice - už to nebudu opakovat, abych nezdržoval - nicméně v tom svém vystoupení jsem prakticky řekl několik kritických poznámek k samotnému návrhu zákona o významné tržní síle a i svoje přesvědčení, že přijetím této novely zákona dojde ke zhoršení postavení v řadě společností působících v zemědělském a potravinovém řetězci.
To je náš postoj, naše stanovisko a já při této příležitosti jsem požádal pana ministra, jestli by mohl garantovat nám, poslancům, jednoznačně na mikrofon, že jsou to obavy zbytečné, jinými slovy, že přijetím novely zákona o významné tržní síle nedojde k zhoršení postavení řady společností působících v zemědělském a potravinovém řetězce. Takže to je můj první dotaz, moje prosba o odpověď, o určitou garanci, žádost na předkladatele, Ministerstvo zemědělství a samotného pana ministra Nekulu.
Druhý dotaz byl trochu komplikovanější, nicméně samozřejmě já jsem argumentoval celkem, že ta oblast potravin, cen potravin se stává jaksi i velkým sociálním tématem v celé Evropě, že prakticky i je třeba se zamýšlet nad nějakou koncepcí u základních potravin, sociální únosnosti cen základních potravin pro obyvatele. Samozřejmě říkal jsem, že samozřejmě jsem si vědom, že celá oblast zákona o významné tržní síle spadá pod režim společné zemědělské politiky, to znamená, jakákoliv tahle změna musí být odsouhlasena a diskutována aspoň na úrovni prakticky Evropské unie, Rady ministrů zemědělství a rybolovu, abych byl přesný.
Takže druhý můj dotaz byl na pana ministra, jestli - pokud se ujme, jakože se zřejmě ujme od 1. července funkce předsedy Rady ministrů v zemědělství Evropské unie - bude Česká republika a on i z pozice předsedy Rady ministrů v zemědělství iniciovat novelizace příslušné směrnice Evropské komise právě v oblasti významné tržní síly právě na půdě Evropské unie s tím, aby se více podchytila problematika cenové regulace a - podotýkám - základních potravin v celé Evropské unii a samozřejmě kontrola, efektivní kontrola obchodních marží velkých obchodních řetězců.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.