Válek (TOP 09): Praktická výuka bude prostě chybět

22.04.2021 15:09

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 22. dubna 2021 k Informaci o maturitách a závěrečných zkouškách 2021

Válek (TOP 09): Praktická výuka bude prostě chybět
Foto: TOP 09
Popisek: Vlastimil Válek
reklama

Tak já jsem si vzal technickou nebo tady tuto, abych jaksi sám sebe umravnil a nezneužil přednostního práva. Já bych chtěl říct, abychom nezapomněli na to, že pokud vypadla velká část praktické výuky, budou mět (správně: mít) stejný problém maturanti na rok, napřesrok, prostě ta praktická výuka bude chybět. Já, když jsem si to teď počítal, jsem za život učil na 11 školách, od střední pedagogické přes zdravotní, odborné školy, až po vysoké školy a mám pedagogické minimum, řádně splněnou zkoušku na pajdáku, kdyby náhodou někdo, a musím říct, že ty školy často mají peníze na tu praktickou výuku velmi omezené a limitované.

Považoval bych za velmi korektní, aby tady vznikla debata, doufám, že ministerstvo má plán o tom, jak se jim eventuálně nějak navýší rozpočty, aby mohly dohnat ten ročníkový schodek. Já když si vezmu, zdravím mladou Tehlárovou, třeba výuku na střední škole, kde se učí obory gastronomické, no tak ty v podstatě rok jsou naprosto nahraní a prostě množství těch obědů musí nějak navařit. A chtěl bych se velmi přihlásit k tomu, že bychom měli oddělit možná selhání některé konkrétní školy, a tak tam by pak mělo být vedení ministerstva a tak dále velmi tvrdé, od řekněme systémového problému, jestli takovýhle systémový problém je, pojďme, řešme ho, já zatím ho nedokážu identifikovat.

Já vidím jako systémový problém to, že stejný výpadek praktické výuky budou mět (správně: mít) příští rok a další rok a těším se proto na další vystupující, že to nějakým způsobem dál rozvinou spíš v tom odborném směru bez nějakých emocí, bez nějakých jaksi zbytečných afektů, protože se tady bavíme o naší budoucnosti, což bezesporu naše mládež je, a myslím si, že můj předřečník se omlouvat nemusel, protože opravdu já jsem rozuměl, že "milenci mění názor a postoje", což je pravda, u milenců se to stává. U jiných ne.

Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Kuba: Podjezd pod nádražím? Město vyhodilo deset milionů za zbytečný projekt

21:30 Hejtman Kuba: Podjezd pod nádražím? Město vyhodilo deset milionů za zbytečný projekt

Zbytečně vyhozených deset milionů korun si na konto svého hospodaření může připsat vedení města Česk…