Vaněk (ODS): Demokratický deficit EU roste

11.05.2018 8:36 | Zprávy

Vzrůstá snaha EK ovládat a kontrolovat veřejné mínění a názory, které se objevují nejen na sociálních sítích. A ty nevhodné "regulovat".

Vaněk (ODS): Demokratický deficit EU roste
Foto: Archiv ODS
Popisek: Tomáš Vaněk

Za demokratický deficit EU se obvykle pokládá nedemokratičnost institucí, které jsou ve své podstatě exekutivní - Komise je orgánem jmenovaným a Rada se skládá z členů vlád členských států. Jediný orgán, jenž by bylo možno označit za demokratický v potřebném slova smyslu, je Evropský parlament, kde ovšem zase narážíme na to, že neexistuje nic jako “evropský národ”.

Ve svém příspěvku chci ale psát o něčem jiném - o vzrůstající snaze těchto orgánů EU ovládat a kontrolovat veřejné mínění a názory, které se objevují nejen na sociálních sítích.

Ruku v ruce s tím jsou požadavky o vymazání “nevhodného obsahu”, pokud je někým takto označen. 

Je pro mne naprostým šokem, že s “nějakou” kontrolou obsahu (nejen) Facebooku souhlasí i řada našich dnešních politiků.  Zřejmě zapomněli na nedávnou dobu cenzury a, což je daleko horší,  evidentně neznají nebo znát nechtějí obsah naší ústavy, konkrétně listiny práv a svobod, konkrétně článku 17, který v bodě 2 uvádí “(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu”.

Jistě, podle bodu 4 téhož článku je uvedeno, že toto právo lze v některých případech omezit zákonem,  což ovšem zároveň říká, že proti jakémukoliv omezení se lze bránit, a o jeho platnosti či neplatnosti může rozhodnout pouze soud.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Na kolik procent je podle vás pravděpodobná třetí světová?

Protože co jiného by znamenalo, kdyby se Západ dostal do války s Ruskem nebo Čínou a KLDR? Prosím, konkrétní odpověď, že je možné všechno jako odpověď neberu. Děkuji

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Vyjednávání jako telenovela

23:08 Zelení: Vyjednávání jako telenovela

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k předvolební spolupráci s Piráty