Vích (SPD): Ministerstvo obrany má problém

19.08.2019 10:46 | Zprávy
autor: PV

Ministerstvo obrany má podle návrhu státního rozpočtu zřejmě problémy s rozpočtem. To by znamenalo také problém s některými dlouhodobě zamrzlými a v současné době ministerskými úředníky plánovanými akvizicemi.

Vích (SPD): Ministerstvo obrany má problém
Foto: Archiv Radovana Vícha
Popisek: Radovan Vích

Pokud ministerstvo obrany v následujících letech dostane ze státního rozpočtu přidělen takový balík peněz, se kterým počítá vládní návrh, mohou armádě chybět miliardy korun na důležité modernizační projekty. Během několika následujících let by to mohly být až desítky miliard korun. Armáda sice dostává navýšený rozpočet posledních pár let zpravidla o 10 % ale není to moc platné. Jednak nejsou ministerští úředníci plánované akviziční projekty schopni v plné výši "zprocesovat", ale také je to o několik miliard méně, než kolik jim plánovala vláda ANO, ČSSD s podporou KSČM původně v rozpočtovém výhledu vyčlenit  na rok 2020. Již dříve vláda měla ambice vyčleňovat na obranu v roce 2020 částku ve výši 1,4 % HDP, později to bylo "překlopeno" do roku 2021. Teď to ale vypadá, že to nebude ani v roce 2021. Ještě horší výhled je potom na rok 2022, kde z původně plánovaných 105 miliard korun to má být o 10 miliard korun méně. Jinými slovy, to, co jednotliví ministři obrany, ministři zahraničních věcí a premiéři (ANO, ČSSD) naslibovali na různých summitech NATO, tedy že do roku 2024 budeme vyčleňovat na obranu 2% HDP, byly a jsou v tomto případě pouze prázdné sliby.

Pokud by tomu tak skutečně bylo, tak potom bude nutné některé akviziční projekty, které byly podle ministra Stropnického (ANO) v mašličkách, zřejmě opět posunout anebo úplně zastavit.

Další hrozba je u pásových obrněných vozidel. Předpokládám, že nesmysl z požadavkem na bezosádkovou věž je již definitivně mimo hru. Tendr tedy zřejmě běží, byli vybráni čtyři dodavatelé na základě 16ti požadovaných kritérií, ale podle požadavků nebudou mít schopnost obojživelnosti. Takže nahrazujeme zastaralá BVP2 s touto schopností, ale s váhou 16 tun, obrněnými monstry, které mají váhu díky dodatečnému přídavnému pancéřování násobně větší, ale nemají přitom schopnost plavat. To v zemi, kde máme Labe, Vltavu, Moravu, Ohři atd. Jinými slovy, přehnané nároky na vybavení a pancéřování (evidentně primárně pro zahraniční operace a nikoliv pro obranu území našeho státu) mohou vézt k situaci, že cenové nabídky případných zájemců dodání 210 obrněnců mohou být úměrné požadavkům, tedy vysoké. Potom by také nemuselo zbýt dostatek finančních prostředků v rezortu na ostatní plánované akvizice. A to je problém!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Bartoš: Vláda připravila samoživitele a seniory o podporu v bydlení

Jak jako? Víte, mě to přijde, že se téma bydlení jako problém jen omílá, ale v podstatě se pro lidi nic nemění a je dostupné čím dál míň – kapacitně i finančně, pro většinu lidí nejen pro samoživitele nebo seniory.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jakob (TOP 09): Jsem přesvědčen, že došlo ke zneužití institutu legislativní nouze

11:17 Jakob (TOP 09): Jsem přesvědčen, že došlo ke zneužití institutu legislativní nouze

Projev na 14. schůzi Poslanecké sněmovny dne 24. dubna 2026 k potvrzení trvání stavu legislativní no…