Vích (SPD): Vláda vyhlásila nouzový stav kvůli koronaviru

12.03.2020 19:24

Vláda ČR vyhlásila dne 12. března od 14:00 hodin na území ČR nouzový stav v souvislosti s prudce narůstajícím výskytem koronaviru. Zatím na 30 dnů.

Vích (SPD): Vláda vyhlásila nouzový stav kvůli koronaviru
Foto: archiv R. Vích
Popisek: Poslanec Radovan Vích
reklama

Takové rozhodování žádné vládě nezávidím. Kdyby udělala vláda potřebná opatření pro zabránění epidemie včas a potom k žádnému většímu problému nedošlo, budou občané, podnikatelé a živnostníci naštvaní, že "zbytečně" utrpěli obrovské ekonomické ztráty. Na druhou stranu, když se to nepodaří podchytit včas a nemoc si vyžádá oběti na životech, bude vláda čelit kritice, proč se s tím nic nedělalo.

Orgány EU naprosto zkrachovaly v podpoře a koordinaci ochrany zdraví občanů evropských států. Názor kancléřky Merkelové, která připouští onemocnění 70 % občanů své země, jsou téměř zločinné.

Je to také důsledek dlouhodobě špatné a roztříštěné koncepce zdravotní péče, která by měla garantovat větší kontrolu státu a zajistit jeho jasné kompetence v případě krizové situace jako je např. pandemie.

Podle mého názoru se mělo začít s razantními karanténními a dalšími opatřeními minimálně o 14 dnů dříve. Nyní se tak musí podílet na posílení Policie ČR při kontrolách na hraničních přechodech i vojáci. Nikdo neví v jakém konečném počtu a na jak dlouho. Za zcela zásadní chybu však považuji selhání krizového plánu Ministerstva zdravotnictví (MZ) ohledně včasného zajištění dostatečných zásob ochranných pomůcek a dezinfekčních prostředků vytvořených u Správy státních hmotných rezerv (SSHR).

Ohledně nedostatku ochranných pomůcek a dezinfekčních prostředků v nemocničních zařízeních, která mají rozdílné zřizovatele (MZ, MO, kraje, soukromé subjekty), jde o selhání managementu jednotlivých nemocnic. Ty nelze řídit ve všech případech jako soukromé firmy, které nevytvářejí potřebné zásoby. Naopak právě v tomto případě se ukázalo, že takové striktně ekonomické řízení má zásadní vliv na současný negativní stav.

Ing. Radovan Vích

  • SPD
  • Člen předsednictva SPD, předseda Regionálního klubu SPD LBK
  • poslanec

Takže MZ, nemocnice a jejich zřizovatelé prostě zaspali již na přelomu roku, kdy proběhly první informace o výskytu nového koronaviru v Číně.  V té době již měly probíhat nákupy ochranných a dezinfekčních prostředků pro personál nemocničních zařízení, které nyní budou chybět.

Česká republika je špatně připravena na takové krizové situace. Nejsme soběstační v potravinách, nemáme dostatečné finanční rezervy a nemáme adekvátně připravený systém zdravotní péče pro případ pandemie.

SSHR trpí dlouhodobě nedostatkem přidělených finančních prostředků pro pokrytí požadavků na věcné zdroje plynoucích z krizových plánů, včetně epidemie a pandemie a to přesto, že existuje např. Pandemický plán ČR. Za současný stav nelze vinit SSHR, protože ta provádí nákupy na základě požadavků příslušných ministrů a na základě přidělených finančních prostředků od Ministerstva financí. Teprve potom může zahájit výběrové řízení na nákupy, ale ty také nemusí skončit úspěšně, protože poptávka nemusí mít odpovídající nabídku.

Takže suma sumárum, těch viníků za současnou situaci je více. Doufejme ale, že to zvládneme a vezmeme si z tohoto stavu poučení.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Dluhový plán a další trhliny v eurozóně

12:14 Vích (SPD): Dluhový plán a další trhliny v eurozóně

Naštvanost zemí jižní Evropy je může vyvézt z eurozóny nebo dokonce z Evropské unie dřív, než se don…