Vícha (ČSSD): Bohumínem bude o prázdninách jezdit cyklorikša

05.07.2020 10:23

Senioři a zdravotně postižení lidé si mohou díky nové službě užít projížďky po Bohumíně. Město loni na podzim pořídilo Centru sociálních služeb Bohumín cyklorikšu.

Vícha (ČSSD): Bohumínem bude o prázdninách jezdit cyklorikša
Foto: Redakce
Popisek: Petr Vícha (ČSSD)
reklama

Speciální dopravní prostředek připomínající tříkolku nyní vyráží do ostrého provozu. Mohou si jej bezplatně vypůjčit rodinní příslušníci a se svými blízkými, kteří mají problémy s pohybem, vyrazit na výlet.

„Bohumín je cyklistickým městem a nápad cyklorikši, který pochází z Dánska, se nám zalíbil. Do jeho pořízení jsme loni na podzim investovali 130 tisíc korun, dalších zhruba 26 tisíc korun městu přispěla společnost Rockwool. Ještě loni jsme stihli testování a předváděcí jízdy. Ostrý provoz jsme chtěli spustit na jaře, plány nám ale překazil koronavirus, proto jsme start projektu odsunuli až na začátek letních prázdnin,“ vysvětlil starosta Bohumína Petr Vícha.

Bezplatné zapůjčení cyklorikši zajišťuje Centrum sociálních služeb Bohumín. „Jde o službu určenou seniorům nebo osobám s tělesným či jiným znevýhodněním, nikoliv o turistickou atrakci. Zájemci si mohou zarezervovat cyklirišku nejpozději dva dny před plánovanou projížďkou. Doba výpůjčky je maximálně tři hodiny. Před prvním zapůjčením musí člověk, který bude dopravní prostředek ovládat, absolvovat krátké školení a vyzkoušet si manipulaci,“ uvedla ředitelka Centra sociálních služeb Bohumín Petra Chalupová. Rodinní příslušníci seniorů či postižených osob mohou volat v pracovní dny od 8:00 do 13:00 hodin na telefonní číslo 737 663 431.

Cyklorikša připomíná bicykl, v přední části má však dvě kola a sedátko s přístřeškem. Výhodou je elektromotor, který pomáhá šlapajícímu při rozjezdu a v nerovném terénu. Tato speciální tříkolka je považována za kolo, tudíž je možné ji provozovat jak na silnicích, tak i na vyznačených cyklostezkách. „Pro seniory a pohybově znevýhodněné osoby jde o efektivní terapii, která kombinuje pohyb a zábavu, má pozitivní vliv na psychiku a odstraňuje bariéry. Přidanou hodnotou jsou nevšední chvíle strávené s rodinou a pobyt venku, který je pro tuto skupinu osob mnohdy vzácný,“ doplnila Chalupová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válková (ANO): Byla jsem v Chánově, v Janově, znám různé lokality

19:02 Válková (ANO): Byla jsem v Chánově, v Janově, znám různé lokality

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny dne 12. května 2021 k návrhu poslanců Lucie Šafránkové, To…