Vinklátová (SLK): Nová stálá expozice o těžbě uranu na Českolipsku míří do finále

29.12.2021 11:38 | Tisková zpráva

Mnoho tváří má historie Českolipska. Jednou z nich je i těžba uranu, jejíž základy byly položeny objevem této rudy v podzemí nedaleko Hamru na Jezeře počátkem šedesátých let minulého století. Tuto etapu minulosti regionu přiblíží nová stálá expozice ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě. K vidění bude po otevření muzea v březnu příštího roku.

Vinklátová (SLK): Nová stálá expozice o těžbě uranu na Českolipsku míří do finále
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Květa Vinklátová

„Nyní již muzejníci pracují na kompletním dokončení expozice před jejím otevřením veřejnosti. Tyto finální práce spočívají hlavně v drobné elektrikářské práci, grafickém a výtvarném zpracování popisek a tvorbě drobných kulis expozičního prostoru. Pevně věřím, že bude tato expozice atraktivním tématem jak pro místní, tak i pro návštěvníky Českolipska,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, cestovního ruchu a památkové péče.

Expozici umístili pracovníci muzea ve sklepě hlavní budovy kláštera, v němž muzeum sídlí. Prostor se postupně měnil ze surového staveniště, které vypadalo na první pohled velice chaoticky a neuspořádaně, na pomyslné důlní prostředí, ve kterém má dnes již každý exponát své správné a do uměle navozené těžby zasazené místo. Stěžejními prvky jsou zejména důlní výztuže, které slouží zároveň i jako expoziční vitríny; mezi nejzajímavější exponáty patří zejména důlní kolejová mechanizace, která se v uranových dolech v Hamru, a nejen tam, používala.

„Chceme představit uranové hornictví v našem regionu včetně jeho sociálních a kulturních aspektů. Kontroverzní téma těžby uranu dnes přináší velice zajímavá fakta, která ovlivňovala celkové dění na Českolipsku a Liberecku. Mnoho z nich bylo uloženo i v našich muzejních depozitářích, a proto se také naše expozice zaměřuje především na tradicionální hornictví, které s sebou nese i určitá specifika,“ dodal Petr Mužák, geolog muzea a autor expozice.

Anketa

Budete se o Vánocích omezovat při setkávání s přáteli a příbuznými?

14%
83%
hlasovalo: 27895 lidí

S vlastním příběhem se budou moci návštěvníci seznámit na doprovodných panelech, kde se dozví o objevu uranu, o původním významu Stráže pod Ralskem a Hamru na Jezeře, o průzkumu v české křídové pánvi, těžbě a výsledném zpracování uranu, o technickém rozvoji, uranové kultuře a mezinárodním kontextu. Dozvědí se také třeba o takzvaném žlutém koláči, což je označení polotovaru pro jaderné palivo.

Aby byla expozice co nejzajímavější, jsou v ní k vidění uranové minerály i z jiných ložisek nacházejících se v České republice, které při dopadu ultrafialového světla světélkují. Nezapomnělo se ani na interaktivní prvky, jakými jsou například reliéfní mapa, ve které jsou zaneseny body původních šachet, které jsou navíc ve 2D vylaserovány ve skle, funkční rozvody ventilace, drobné světelné a zvukové efekty a další zajímavosti. To vše doplňují autentické snímky horníků, kteří fárali na uranových dolech v Hamru.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Pokud je lobbista v čele české vlády, pak to je vlastizrada

12:09 Okamura (SPD): Pokud je lobbista v čele české vlády, pak to je vlastizrada

Projev na 45. schůzi Poslanecké sněmovny 30. listopadu 2022 k návrhu zákona o státním rozpočtu České…