Vítková (KDU-ČSL): Výstava Santini v Senátu

21.10.2021 21:09 | Tisková zpráva

Jan Blažej Santini Aichel byl český barokní architekt, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Výstavu fotografií Vladimíra Kunce na téma Santini umožnila v Senátu lidovecká senátorka Jaromíra Vítková ve spolupráci se spolkem Putování za Santinim.

Vítková (KDU-ČSL): Výstava Santini v Senátu
Foto: senat.cz
Popisek: Jaromíra Vítková

„Projekt je věnován nadcházejícímu výročí 300 let od úmrtí geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Santiniho originální propracované architektonické návrhy představují velké klášterní komplexy, chrámy, kostely, kaple, velké i malé palácové stavby,“ sdělila senátorka Vítková.

Vernisáž výstavy se uskutečnila v Chodbě místopředsedů Senátu 19. října 2021 a k vidění bude taktéž v rámci Dnů otevřených dveří v Senátu 28. října. Samotnou vernisáž zahájila senátorka Jaromíra Vítková společně s předsedou spolku Putování za Santinim Stanislavem Růžičkou. V hudebním doprovodu jsme si mohli poslechnout Bachovy sonáty od sestry Marie Magdaleny Fuxové. Vystavované fotografie jsou zaměřeny na interiéry a zejména vnitřní klenby Santiniho staveb.

„Santiniho stavby upoutávají vnějším vzhledem a interiéry pro akustiku a světelná vyjádření. Santini za 23 let navrhl téměř sto sakrálních palácových a hospodářských staveb. Mezi ně patří i poutní kostel Jména Panny Marie ve Křtinách, který je označován jako barokní perla Moravy. Bylo mi ctí umožnit tuto výstavu v Senátu a připomenout si tak výraznou osobnost naší architektury,“ zakončila senátorka Vítková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Na takováto gesta není vhodná doba

22:06 Mračková Vildumetzová (ANO): Na takováto gesta není vhodná doba

Reakce na předání ocenění dosavadním hejtmanům Karlovarského kraje.