Vítová (ANS): Zabrání Rusko obnově amerických a NATO základen v Libyi?

23.01.2020 5:35

Na berlínské konferenci vyzval státní tajemník USA Mike Pompeo k „ukončení zahraničních zásahů do Libye, prosazoval zbrojní embargo a trvalé příměří“. Francie, Velká Británie a Itálie udělaly totéž.

Vítová (ANS): Zabrání Rusko obnově amerických a NATO základen v Libyi?
Foto: aliancens.cz
Popisek: Aliance národních sil - logo
reklama

Jedná se přesně o ty země, které před devíti lety vyprovokovaly  – pod americkým vedením - válku NATO proti Libyi. Za sedm měsíců provedlo tehdy letectvo NATO 30 tisíc takzvaných misí - tedy náletů, při nichž na lybijské území popadalo přes 50 tisíc bomb a raket. Všechny tam leží doposud!

Libye byla před svým napadením státem, který měl „vysokou úroveň hospodářského růstu a vysoké ukazatele lidského rozvoje“ (jak dokumentovala v roce 2010 Světová banka). Libyjský plán na vytvoření nezávislých ekonomických orgánů Africké unie s vlastními svrchovanými investičními fondy byl zničen. USA a Francie se totiž dohodly, že tento velkolepý libyjský plán na vytvoření africké měny - jako alternativy k dolaru a CFA franku, uvalenému na 14 bývalých afrických kolonií – zablokují válkou.

Státní investiční libyjské fondy, 150 miliard dolarů investovaných do zahraničí libyjským státem a „zmrazených“ v předvečer války, 16 miliard EUR blokovaných v Evropské bance a dalších 10 miliard v jiných bankách EU náhle a navždy prostě zmizely. Nyní se vrcholně pokrytecká EU na berlínské konferenci zavázala poskytnout Libyi tzv. „schopnost budovat národní instituce, jako je ropná společnost, centrální banka a investiční orgán“. To vše v rámci tzv. „strukturálních ekonomických reforem“. Jinými slovy jde o privatizaci veřejných společností – tedy o jejich ukradení západními nadnárodními koncerny. Záměrem je tak legalizovat dnešní libyjský systém.

Kromě ropných rezerv (největší v Africe) a zemního plynu je ve hře i životodárná voda – nyní dražší než ropa. Konkrétně jde o tzv. Nubian aquifer, který tehdejší libyjský stát kdysi vybudoval k přepravě vody. Je to přes 1300  studničních potrubí vedených v poušti a do pobřežních měst.

V Berlíně se tedy „hraje“  o kontrolu celého libyjského území, které má primární geostrategický význam. Je třeba si uvědomit, že v roce 1954 tam USA nainstalovaly svou hlavní leteckou základnu ve Středozemním moři na Wheelus Field, nedaleko Tripolisu, a to s bombardéry vyzbrojenými jadernými hlavicemi. A proto je dnes jedním z hlavních cílů ruské politiky v Libyi zabránit opětné instalaci vojenských základen USA / NATO.

(převzato z Profilu)

PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D.

  • ANS
  • Aliance národních sil - předsedkyně
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Půta: Očekávám veřejnou omluvu za toto selhání

13:49 Hejtman Půta: Očekávám veřejnou omluvu za toto selhání

Prohlášení hejtmana Libereckého kraje Martina Půty k účasti krajského policejního ředitele Vladislav…