Vondra (ODS): Z evropského covid pasu se udělal nesmyslný strašák

13.06.2021 22:09 | Komentář

Komentář na facebookovém profilu ke covid pasu Evropské unie

Vondra (ODS): Z evropského covid pasu se udělal nesmyslný strašák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Covid pas neznamená nic jiného než sjednocení podmínek pro cestování v Evropě po dobu trvající (a snad už doznívající) pandemie.

V současnosti do některých států EU nesmíte vůbec, do jiných se dvěma testy či karanténou, jinam jen s očkováním, jinde vyplňujete formuláře, zase jinde stahujete místní aplikace... Státy, které sváděly úporný boj s koronavirovou pandemií, si nechtějí na své území jen tak „vpustit“ občany jiných států, jejichž míra imunizace se výrazně liší. Taková je situace a žádný stát v EU není ochoten v tomto ustoupit.

EU se v této situaci rozhodla občanům alespoň trochu ulehčit (což, pravda, nebývá vždy samozřejmé) zavedením jednoho dokumentu. Občané členských států by tak měli mít právo cestovat po celé EU s očkováním, testem či potvrzením o protilátkách po prodělání covidu.

Ve skutečnosti je to vstřícný krok i vůči odpůrcům očkování, opatření není diskriminační a je to patrně to nejlepší, co se dalo v této situaci vymyslet, aby občan nemusel studovat pravidla vstupu u každé země zvlášť. Pevně doufám, že členské státy certifikát, na jehož pilotním provozu se podílíme i my, v maximální možné míře využijí a podnítí vznik jednoduchých webových a mobilních aplikací, které našim občanům s nadcházejícími prázdninami alespoň trochu usnadní život.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Žáček (ODS): Koten by měl odstoupit z funkce předsedy výboru pro bezpečnost

10:40 Žáček (ODS): Koten by měl odstoupit z funkce předsedy výboru pro bezpečnost

Komentář místopředsedy výboru pro bezpečnost za ODS