Výborný (KDU-ČSL): Návrh na životní restart pro dlužníky

25.09.2020 22:17

Někdy stačí jen nepřebírat denní poštu, jindy drobný poplatek z knihovny či snaha pomoci z finančních problémů ostatním členům rodiny. Exekuční spirála nemilosrdně semele všechny dlužníky, bohužel i ty zodpovědné, kteří však vlivem vysokých úroků, poplatků a dalších penále nemají šanci stále se navyšující částku splatit.

Výborný (KDU-ČSL): Návrh na životní restart pro dlužníky
Foto: http://www.kdu.cz
Popisek: Marek Výborný (KDU-ČSL)

Stále více seniorů se dostává do spirály exekucí. Nejméně dvě třetiny českých seniorů si přenáší své dluhy z předdůchodového věku a často je pro ně velmi problematické tyto částky splácet. Následné exekuce se nejen v důsledku koronavirové pandemie negativně podepisují na duševním zdraví a společně s neustálým strachem a stresem přinášejí do života rezignovanost a beznaděj. Podle údajů ministerstva financí se v současné době nachází v této tíživé životní situaci přes 72 tisíc seniorů, kteří kvůli exekucím nezaplatí, byť dočasně, ani nejzákladnější potraviny, nemohou si koupit potřebné léky či zaplatit nájemné.

Milostivé léto – restart pro dlužníky

Nejenom v politických kuloárech jsou exekuce často diskutovaným tématem. S možným řešením už na jaře přišel poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný, který předsedá podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení. „Současná situace – 4,5 milionu exekucí a bezmála 750 tisíc předlužených lidí s břemenem exekuce – je u nás symbolickou, po okraj naplněnou přehradou, která si zaslouží úvahu o jednorázovém upuštění.“ Návrh příhodně přezdívaný milostivé léto má své kořeny již ve Starém zákoně, v němž šlo především o odpuštění, které je pro dnešní společnost mnohdy těžko uchopitelné.

Anketa

Podporujete nový plán EU na povinnou relokaci migrantů?

2%
98%
hlasovalo: 36003 lidí

Poslanec Výborný však vybízí právě k tomuto dobrodiní, které by pomohlo všem dlužníkům postavit se rychle na vlastní nohy, vystoupit z šedé zóny a znovu si užívat život naplno. „Naším cílem není odpouštět dluhy, ty se platit musí a budou nebo v symbolické rovině i cena práce exekutora, který se na žalobě podílel,“ uvádí Výborný.

Lidovci podávají ruku zodpovědným dlužníkům

Milostivé léto tedy představuje jedinečnou příležitost pro všechny zodpovědné dlužníky, jak se zbavit exekucí a zároveň se zapojit do standardního socioekonomického života. U dluhů vůči státu by měl dlužník zaplatit 100 % původní jistiny a k tomu doplatit náklady spojené s exekučním řízení ve výši 750 korun. V případě dluhů vůči soukromým osobám lidovecký návrh respektuje vztah mezi dvěma osobami a navrhuje pravidlo 1+1, tzn. dlužník by měl také povinnost zaplatit 100 % původní jistiny a k tomu navíc ještě maximálně jednou tolik. Tento zákon představuje zároveň šanci pro věřitele, že se jim dluhy vrátí – dlužníci budou totiž motivováni vyřešit svoji situaci.

Šance poučit se z vlastních chyb

Jedním dechem Výborný ale uvádí, že toto jednorázové dobrodiní bude časově omezené a nebude se vztahovat na dluhy na výživném, náhrady škod a škody z úmyslných trestných činů. Podle Výborného není milostivé léto rezignací na spravedlnost, ale novou příležitostí. „Chyby si musíme přiznat. Chybu udělali ti, kdo se naivně zadlužili. Chybu udělal i stát, který svojí laxností umožnil lichvářské praktiky některých věřitelů,“ uvádí na závěr Výborný. A pozitivní zprávou je, že aktuálně ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny milostivé létu u dluhů vůči státu podpořil. Šance na nový restart se tedy blíží.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šafránková (SPD): Vláda Petra Fialy má silně asociální charakter

15:18 Šafránková (SPD): Vláda Petra Fialy má silně asociální charakter

Nová vláda ODS, TOP 09, KDU-ČSL, hnutí STAN a Pirátů se chová v oblasti sociální politiky hůř, než p…