Vyvadil (BPP): Andrej Babiš musí přejít do protiútoku. Co takhle nové volby?

01.03.2016 14:06

Nejde o Agrofert, nejde o mýto. Jde o zásadní střet mezi starým a novým. Hodina velkého třesku se přiblížila, pronášel farář v Troškově filmu Slunce, seno, jahody. Změna je život a celý svět ji zažívá.

Vyvadil (BPP): Andrej Babiš musí přejít do protiútoku. Co takhle nové volby?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil

A tak v USA boduje Donald Trump, který je snad nejostřejším kritikem americké zahraniční politiky od roku 1990, v Evropě se dostávají ke slovu radikálně revoluční strany typu Syrizy či Podemos či národovci typu Národní fronty Marine le Pen a v Iránu i jejich zvláštní volby vedly k výraznému posílení reformistů oproti fanatickým šíitským ultrakonzervatistům.

Podobný vývoj zažíváme i my. Je tu na jedné straně blok ČSSD, TOP 09, ODS, KDU-ČSL, který je pupeční šňůrou spjat s politickým a mocenským uspořádáním vzniklým po roce 1990, a pak je tu politické hnutí zcela jiného typu, kritické k minulosti, zbavené všeho přežilého balastu, otevřeně kritické tu k EU, tu k NATO, a tím je ANO 2011.

Člověk se může mýlit a já se zmýlil

Ještě nedávno jsem očekával, že vývoj v této zemi bude poklidně směřovat za rovnovážného růstu a jedné z nejmenších nezaměstnaností v Evropě k volbám v roce 2017, kde si prostě jen ANO 2011 a ČSSD vymění vedoucí úlohu ve vládě, Babiš bude předsedou a Sobotka buď 1. místopředsedou a nebo vezme skvěle placený, ovšem jinak politicky bezvýznamný post předsedy Poslanecké sněmovny...

Současné ostré plochy, kdy se ČSSD hodlá připojit k návrhům TOP 09 a omezit aktivity Andreje Babiše coby podnikatele, stejně jako spory o řešení mýta znamenají jedno: ČSSD vyrazila na zteč a hodlá Babiše ponížit a oslabit, nikoliv ovšem jako podnikatele – to je podružné, ale jako hlavního politického protivníka.

A nad tím by se měl Andrej Babiš zamyslet

Síly mezi oběma rozhodujícími soupeři (nepřáteli?) jsou totiž vyrovnané. Ano Andreje Babiše sice trvale předstihuje ČSSD v preferencích, tu více, tu méně, ovšem na druhé straně Bohuslav Sobotka je v podstatě faktickým lídrem onoho uskupení starých politických stran odvozujících svou existenci od návaznosti na listopad 1989. Navíc je možná nejdokonalejším machiavelistou a spojovatelem nespojitelného na české politické scéně.

Sobotka se nebude chtít vzdát premiérování za žádnou cenu, a to ani v případě, že ANO dorazí do cíle první. Je jistě připraven nejodpudivějších koaličních mezialiancí a jak známe hochštaplera Kalouska, ten je připraven také k jakékoliv špatnosti.

V tom je základní problém Babišova hnutí. Zatímco Sobotkova ČSSD může koalovat prakticky neomezeně od TOP 09, přes KDU-ČSL až ke komunistům (a za určitých podmínek by jistě naskočila do vlády i ODS), ANO je samotinké - osamocené.

Co s tím?

Andrej Babiš by neměl dovolit Sobotkovi spřádat kolem sebe pavučiny omezení a ponižování a vyrazit do protiútoku.

Předčasné volby, to by mělo být heslem dne.

Jestliže Sobotka může mít za určitých okolností pod palcem partnerství s ostatními politickými stranami, Babiš má naopak rozhodně na své straně prezidenta. A Miloš Zeman je všechno jen ne klasickou neutrální hlavou státu. Jistě udělá všechno proto, aby Sobotku porazil, zejména, když poslední pokus o změnu ČSSD v podobě podpory Haška opět nevyšel a Hašek se navrátil zpět do lživé podoby servilního podporovatele Bohuslava Sobotky (My jsme všichni „sobotkovci“. Trapné).

Zemanovi proto zbývá jen ANO. A ANO má potenciál být nejsilnější politickou stranou v zemi.

Ať tak či onak, Andrej Babiš by neměl otálet. Když chce ČSSD boj, musí zaútočit jako první. Jinak bude poražen.

A to by bylo škoda.

Jiří Vyvadil

  • BPP
  • Jdeme nahoru
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válek (TOP 09): Co dál se zdravotnickými prostředky?

20:09 Válek (TOP 09): Co dál se zdravotnickými prostředky?

Medicína je podnikání. V některých oblastech, jako je estetická chirurgie to nikoho nepřekvapí a živ…