ZPL: Petr Červa zvítězil ve sporu o poskytnutí informací

19.04.2014 7:38

Petr Červa, spolupracovník Změny pro Liberec, zvítězil v rok trvajícím sporu s Libereckou IS, a.s. (LIS) o poskytnutí informací.

ZPL: Petr Červa zvítězil ve sporu o poskytnutí informací
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce
reklama

Společnost LIS vlastní město Liberec a Petr Červa žádal informace o tom, jaké konkrétní služby LIS pro město poskytuje a kolik za ně sama platí svým dodavatelům. LIS informace opakovaně odmítla poskytnout s tím, že se na ni zákon o svobodném přístupu k informacím nevztahuje. Argumentaci LIS soudy neuznaly a nyní byla stížnost LIS definitivně zamítnuta i Nejvyšším správním soudem.

Petr Červa k tomu říká: „Celý soudní spor byl podle mého názoru zbytečný. LIS splňuje všechna kritéria, podle kterých se povinnost poskytovat informace u soudů posuzuje. LIS jsem také na tuto skutečnost upozornil. Přesto se LIS skoro rok soudila jen proto, aby informace poskytovat nemusela. Doufám, že můj případ poslouží v podobných situacích jako precedens a že informace občanům města budou nyní poskytovány komunálními podniky ve všech případech podle zákona.“

Nejvyšší správní soud dal svým rozsudkem  (v příloze) za pravdu nejen Petrovi Červovi, ale i Změně pro Liberec, která utajení informací v městských firmách dlouhodobě kritizuje. NSS pak dokonce označil argumenty LIS, že se těžiště její činnosti posunulo do soukromoprávní oblasti, za zcela obecné a zcela nepodstatné. Další tvrzení LIS pak shledal dokonce jako účelová.

„V Liberci je získávání informací z městských společností problémem dlouhodobě. Nikdy nebyl zveřejněn například audit dopravního podniku, vyhlašovaný jako důkaz výhodnosti spolupráce s BusLine. I přesto, že to bylo několikrát přislíbeno předsedou představenstva a o zveřejnění jsme opakovaně žádali, DPMLJ zveřejnění nakonec odmítnul,“ upozorňuje Josef Šedlbauer.

Jaromír Baxa doplňuje: „Chápeme, že v městských firmách mohou mít ze zveřejňování informací určité obavy. Tyto obavy ale nemohou být důvodem nedodržování zákona. V Poslanecké sněmovně je navíc projednávaný zákon o centrálním registru smluv, díky kterému by se mělo zveřejňování smluv stát povinnost i pro městské společnosti. Tento zákon byl jedním z bodů iniciativy Rekonstrukce státu a zveřejňování smluv je i jedním z bodů desatera principů dobré správy, které jsme nedávno představili.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Změna pro Liberec
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Členství v EU znamená islamizaci a zánik naší země, proto musíme z EU vystoupit!

15:31 Rozvoral (SPD): Členství v EU znamená islamizaci a zánik naší země, proto musíme z EU vystoupit!

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci…