Zahradil: Mentálně stále žijeme v geopolitickém pravěku

10.04.2025 12:12 | Monitoring
autor: PV

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke změnám pravidel světového obchodu

Zahradil: Mentálně stále žijeme v geopolitickém pravěku
Foto: XTV
Popisek: Jan Zahradil v pořadu XTV

Tahle přetahovaná mezi USA a Čínou, v níž je EU pouhým komparsem, dříve či později vyústí v jednoduché dilema: Buď Evropa, v rámci “transatlantického” partnerství, bude následovat USA a nasedne na vlnu ekonomického protekcionismu. Nebo zašilhá do Asie a spolu s Čínou zabojuje za pokračování volného obchodu.

Pravdou totiž je, že USA z ekonomické globalizace už nijak zvlášť neprofitují a potřebují ji omezit, jakkoliv na tom reputačně tratí. Čína je na tom přesně naopak, na globalizaci vydělává, chce v ní pokračovat, táhnout celý “globální Jih”. A Evropa má v této věci více společného zájmu s Čínou než s USA. 

Budou se přepisovat nejen pravidla světového obchodu, ale celá geostrategická spojenectví. Nikdo u nás na to není připraven, mentálně stále žijeme v geopolitickém pravěku devadesátých let minulého století. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Tomio Okamura byl položen dotaz

Je pravda, že na Slovensko létáte vládním speciálem?

Tvrdíte, jak se má šetřit, i na zahraničních cestách a jestli je pravda, že si pak sám lítáte na Slovensko vládním speciálem, nekážete náhodou vodu a sám nepijete víno?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Zelená krev koluje Českem

23:08 Zelení: Zelená krev koluje Českem

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k výsledkům průzkumu o nutnosti snižování emisí