Zahradil (ODS): Velitel wehrmachtu a velitel pražského odboje se potkali v Leopoldově

09.05.2020 10:50

Komentář na facebookovém profilu k paradoxům dějin

Zahradil (ODS): Velitel wehrmachtu a velitel pražského odboje se potkali v Leopoldově
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil

8. května, 18 hodin. Před 75 lety vstoupila v platnost kapitulace, co podepsal o 2 hodiny dřív pražský velitel wehrmachtu generál Toussaint, který se tak vzdal veliteli povstaleckých jednotek generálu Kutlvašrovi. Německá armáda se začala stahovat. Jednotky SS se ale odmítly podřídit a pokračovaly v bojích v Praze a okolí až do 12. května.

Toussaint byl po válce vydán zpět Československu a v roce 1948 odsouzen na doživotí. V roce 1955 podepsal spolupráci s StB, dával jim informace o západoněmeckých politicích, za což mu dovolili ve vězení malovat (byl absolventem výtvarné akademie). Obrazy dnes visí ve věznici Na Borech. V roce 1961 byl vyměněn za dva komunistické špiony, chycené v Německu. Zemřel v r.1967 v Mnichově.

Kutlvašr byl odsouzen na doživotí jen půl roku po Toussaintovi, v zinscenovaném procesu. Na svobodu se dostal v roce 1960 při amnestii, ale již rok poté zemřel. Částečně byl rehabilitován v roce 1968, úplně až po roce 1989. V roce 2017 mu prezident republiky udělil Řád Bílého lva in memoriam.

Krutým paradoxem je, že oba se znovu osobně setkali jako vězni v Leopoldově. Prý spolu občas hráli šachy a také vynášeli latríny. Neuvěřitelné.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berdychová: V objektech sociálních služeb se zvýší handicapovaným při pohybu komfort

22:21 Berdychová: V objektech sociálních služeb se zvýší handicapovaným při pohybu komfort

Osm investičních projektů zajistí bezbariérový pohyb v budovách tří příspěvkových organizací poskytu…