Zahradil (ODS): Výběr dodavatele vakcíny musí probíhat podle medicínského, nikoli politického hlediska

19.01.2021 12:45

Na popud europoslanců ODS a frakce Evropských konzervativců a reformistů dnes Evropský parlament projednává způsob objednávání vakcín proti nemoci covid-19 od jednotlivých dodavatelů.

Zahradil (ODS): Výběr dodavatele vakcíny musí probíhat podle medicínského, nikoli politického hlediska
Foto: Repro Info.cz
Popisek: Europoslanec ODS Jan Zahradil
reklama

Evropská komise musí okomentovat informace, které mluví o výběru dodavatelů vakcín podle toho, ze které země pochází jejich výrobce. Podle Jana Zahradila však jediným kritériem musí být to zdravotní.

„V německém tisku se v minulých týdnech objevila informace, že objednávka vakcín Evropskou komisí nepodléhala pouze medicínskému rozhodnutí a dostupnosti těchto vakcín v čase, ale také tomu, odkud pochází jejich výrobci. Podle těchto informací měly být zvýhodňovány francouzské firmy na základě francouzského nátlaku. Takový postup považuji za naprosto nepřijatelný,“ uvedl předseda europoslaneckého klubu ODS Jan Zahradil.

„Pokud se máme co nejrychleji vrátit do normálního života, je dostupnost vakcín a proočkovanost populace klíčovým krokem. Všechny tyto informace, které se objevují, narušují důvěru občanů v tyto látky a odrazují je od očkování. A tomu chceme zabránit, proto jsme iniciovali projednání na plénu EP a umožnili tak Komisi, aby informace komentovala. Komise musí transparentně předložit fakta a čísla, kolik vakcín, v jakém časovém horizontu, za jakých podmínek a od kterých výrobců objednala a doložit na základě jakých kritérií tato rozhodnutí činila,“ dodal Jan Zahradil.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Teď to budou tři týdny pekla

15:11 Premiér Babiš: Teď to budou tři týdny pekla

Přepis každotýdenního reportu 'Čau lidi' premiéra Andreje Babiše.