Zahradil: Proč Nigel Farage nemůže být spojencem ODS

23.09.2013 13:02

Euroskeptik Nigel Farage je poslancem EP a šéfem UKIP (Strana nezávislosti Spojeného království). Je to také zábavný a charismatický řečník. S mnoha jeho názory na Evropskou unii lze klidně souhlasit. Jeho videa, v nichž si dělá legraci z Barrosa nebo van Rompuye, kolují na YouTube s rekordní návštěvností. Na sociálních sítích má početné, oddané a hlasité fankluby – včetně České republiky. So far, so good. Je však třeba jasně říci, a to zejména jeho českým fanouškům, že pro reálnou politiku je Farage jako spojenec nepoužitelný. Proč ?

Zahradil: Proč Nigel Farage nemůže být spojencem ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Jan Zahradil

Protože nehodlám šířit drby, nechám stranou „insider“ informace bývalých členů UKIP (kteří zklamáni přešli do naší frakce) o jeho velmi svérázném způsobu řízení vlastní strany, jakož i o nakládání s jejími finančními prostředky. Nechám na pokoji i některé jeho panoptikální spolustraníky (Godfrey Bloom a jeho víkendové poznámky o ženách coby „sluts“). Dokonce si nevšimnu ani jeho občas hanlivých výpadů vůči přistěhovalcům z naší části Evropy. Soustředím se krátce na dvě politická témata.

Farageovým cílem je úplné vystoupení Velké Británie z EU. To je jistě cíl zcela legitimní. Otázkou je, zda takový krok je i v českém zájmu. Odpověd´je jednoduchá : absolutně není. Británie je obecně uvnitř EU nositelem postojů, které by měly rezonovat i v české politice : deregulace, liberalizace, volný obchod, atlantická vazba a další. Odchod z EU by Británie jistě přežila. My bychom ale přišli o důležitého spojence, který se navíc v nadcházejících letech pokusí vyjednat zásadní reformu EU (kterou podmínil premiér Cameron referendum o setrvání Británie v EU). Po odchodu Británie by se EU stala definitivně rukojmím federalistických sil. Lidé jako Daniel Cohn-Bendit, kteří Británii už dnes s předstihem vyhazují z EU, by mohli definitivně bouchat šampaňské. Chceme jim v tom pomoci ? Chceme podporovat a spojovat se s politikem, který nám po případném splnění své mise jen hezky zamává zpoza kanálu, ze své znovunabyté „splendid isolation“ ? Chceme být jeho „užitečnými idioty“ ? Já ne. Někteří radikální Farageovi fanoušci v ČR říkají, že britský odchod z EU by posloužil jako precedens a spustil vlnu, na níž by se mohla svézt i ČR. To považuji za nesmysl. S výjimkou pár procent radikálních euroskeptiků neexistuje pro odchod ČR z EU v dohledné budoucnosti žádná relevantní veřejná podpora, a už rozhodně ne u drtivé části voličů ODS – i přes veškeré výhrady k současné podobě Unie.

Druhou výhradou vůči Farageovi je to, co naši britští kolegové označují slovy „he can´t deliver“, tedy nemůže splnit, co slibuje. Poslední léta se totiž s železnou pravidelností opakuje následující scénář : strana UKIP zazáří v eurovolbách, aby vzápětí nato zcela propadla v národních volbách do Dolní Sněmovny. Představa, že po příštích volbách UKIP ovládne Sněmovnu a bude se podílet na vládě, je z říše snů a může si to myslet jen někdo, kdo nemá o britské politice ani ponětí. Jediné, co se Farageovi a jeho straně může v roce 2015 povést zařídit, je volební výhra Labour party – tím, že odsaje britské Konzervativní straně přesně tolik hlasů, kolik bude labouristům stačit k vítězství. Pokud se na tom někdo v ČR hodlá podílet, nevidí si na špičku nosu. S případnou příští vládou Labour party můžeme na současný britský konzervativní požadavek reformy EU s klidem zapomenout. S Cameronem a konzervativci v čele vlády je na ni alespoň nějaká naděje. Když vynecháme extremisty typu Cohn-Bendita nebo Verhofstadta, nemá totiž ani ta rozumnější část EU zájem na odchodu Británie z EU. Vždyt´ to byl právě Cameron, který pomohl Angele Merkelové držet požadavek úspornějšího rozpočtu EU. Proto se jeho tlak na reformu (zpružnění) EU může setkat na kontinentě s kladnou odezvou. To je šance i pro ČR. Představou Cameronovy vlády totiž není jen nějaký „extrabuřt“ pro Británii, ale taková úprava evropských smluv, kterou budou moci v případě zájmu využít i jiní – třeba k odchodu z některých společných evropských politik. To nám výřečný Nigel nejen zajistit nemůže, ale ani nechce.

Tudíž : jakkoliv Farage může uspět příští rok v eurovolbách, i nadále zůstane zejména intelektuálním provokatérem, dvorním klaunem EU, který nahlas křičí, že král je nahý – a každý to od něj čeká. Že by však kolem něj mohla vzniknout nějaká široká, mezinárodní, sjednocená sít´ eurokritických stran a hnutí, je pouhá chiméra. Na to je Farage příliš „úzkoprofilový“. Nemá proto cenu se s ním spojovat. Reálné spojenectví má smysl jen s těmi, kdo mohou ovlivnit postoje ve svých zemích vládní účastí a budou ochotni spolu s námi tlačit na opravdovou kvalitativní změnu EU.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ODS

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fischer (Pro Prahu): Přišel čas, aby Prahu řídili ti, kteří ji znají

22:11 Fischer (Pro Prahu): Přišel čas, aby Prahu řídili ti, kteří ji znají

„Starostové Pro Prahu je kandidátka hnutí Pro Prahu, která shromáždila ve svých řadách na 15 starost…