Zaorálek (ČSSD): Nevíme, kam zmizely dvě miliardy na pomoc huti

01.05.2021 14:51

Prohlášení k situaci v huti společnosti Liberty Ostrava

Zaorálek (ČSSD): Nevíme, kam zmizely dvě miliardy na pomoc huti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

Dozvěděl jsem se, že společnost Liberty Ostrava porušila svůj slib a v noci z 29. na 30. dubna prodala emisní povolenky v hodnotě více než jedné miliardy korun do Rumunska. Zároveň jsem zjistil, že v průběhu týdne došlo ke změně části představenstva této společnosti. Transakce majitelů této společnosti jsou přitom vyšetřovány v několika zemích.

Nevíme, kam zmizely dvě miliardy korun na pomoc huti, za které v roce 2020 převzal záruku stát prostřednictvím státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP).

To, co se zde nyní odehrává, připomíná vyvádění finančního kapitálu a řízenou likvidaci firmy. Ostravské hutě nyní přitom jedou na maximální výkon a ceny oceli jsou ve světě velmi příznivé.

Tento podnik je navíc jedním z největších zaměstnavatelů v České republice. Pracuje v něm přímo 6000 lidí a v návaznosti dává práci dalším 25 000.

Česká republika nemůže dopustit jednání, která vedou k ohrožení takového množství pracovních míst. Právě pro ochranu pracovních míst je potřeba použít všechny nástroje. Proto podpořím zařazení zvláštního bodu na příštím jednání vlády v pondělí 3. května a rovněž budu stát za všemi kroky odborů. Budu také žádat prošetření celé transakce Finančně analytickým úřadem, pozornost by mělo této situaci věnovat i státní zastupitelství. A pokud by přesto měl tento podnik padnout, bude nezbytné, aby stát přikročil třeba i k jeho znárodnění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Malačka (ČSSD): Znojemská radnice staví nové psí výběhy

22:24 Malačka (ČSSD): Znojemská radnice staví nové psí výběhy

Zničené stromy a popálený trávník od venčení psů. Městská zeleň Znojmo musela v letošním roce pokáce…