Zdechovský (KDU-ČSL): Norsko sklidilo v Bruselu ostrou kritiku za zadržování českých dětí

06.11.2014 13:21

Případ zadržování dvou českých dětí norskými úřady se dnes mimořádně dostal na pořad jednání Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Europoslanec Tomáš Zdechovský dnes informoval poslance o protiprávnímu jednání norských úřadů a vyzval ostatní členské státy i Evropskou unii, aby pomohli České republice ve zvýšení mezinárodního tlaku na Norsko.

Zdechovský (KDU-ČSL): Norsko sklidilo v Bruselu ostrou kritiku za zadržování českých dětí
Foto: Mgr. Tomáš Zdechovský
Popisek: Mgr. Tomáš Zdechovský
reklama

„Případ je naprostou ukázkou porušení všech mezinárodních dohod o právech dítěte. Pokud norské úřady neprokázaly zneužívání dětí, je naprosto neodůvodnitelné jejich zadržování v Norsku,“ vyjadřuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) své rozhořčení nad přístupem norský úřadů.

Norsko sklidilo ostrou kritiku především za svůj postup v případu, který naprosto porušuje mezinárodní právo. Odebrání dětí a pak rozdělení dětí do různých rodin bez práva rodičů se s dětmi stýkat je podle europoslanců naprosto bezprecedentní porušení všech mezinárodních závazků. Případem se nyní začnou zabývat i politické skupiny v Evropském parlamentu a evropské úřady včetně Evropské komise.

Postup norských úřadů je neomluvitelný

Norsko již téměř čtyři roky zadržuje děti Evy Michalákové proti mezinárodním Úmluvám o právech dítěte je rozdělilo do jiných rodin, čímž chlapci ztratili přirozený sourozenecký kontakt. Europoslanci dnes kritizovali například fakt, že je dětem odpíráno právo stýkat se se svojí matkou. Norové také údajně zabraňují dětem mluvit jejich mateřským jazykem a uvažují i o adopci dětí.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Kandidát na předsedu KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš Zdechovský - profil
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Dluhový plán a další trhliny v eurozóně

12:14 Vích (SPD): Dluhový plán a další trhliny v eurozóně

Naštvanost zemí jižní Evropy je může vyvézt z eurozóny nebo dokonce z Evropské unie dřív, než se don…