Zelení: Nechceme hlubinné úložiště jaderných odpadů v Jihočeském kraji

07.09.2020 18:05

V Jihočeském kraji má dle posledních návrhů Správy úložišť radioaktivních odpadů pokračovat hledání místa pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a dalších vysoce radioaktivních odpadů. Nově je navrženo průzkumné území Janoch mezi obcemi Dříteň, Hluboká nad Vltavou, Purkarec, Olešník a Temelín.

Zelení: Nechceme hlubinné úložiště jaderných odpadů v Jihočeském kraji
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Zelení nesouhlasí s plány na umístění hlubinného úložiště v Jihočeském kraji, který je již dostatečně postižen jadernou energetikou – máme tu haldy a další pozůstatky po průzkumné těžbě uranu, jedovatá odkaliště po zpracování uranu v Mydlovarech a také dva velké atomové reaktory, které připravily o domovy na tisíc lidí, a také skladem vyhořelého paliva.

Zelení dlouhodobě podporují odpor vedení obcí i jejich obyvatel vůči plánům státních úřadů najít a postavit blízko jejich domovů konečné hlubinné úložiště. Chybí nám slibovaný zákon o zapojení obcí do vyhledávání úložiště. Chaotický postup státu s účelovým přidáváním lokalit nevzbuzuje důvěru, že vybraná místa zaručí dlouhodobou bezpečnost. A zejména pak postrádáme debatu o jiných možnostech naložení s problematickým dědictvím jaderné energetiky, než je jeho odklizení do zemských hlubin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Majerová Zahradníková (TSS): Jak Česká televize pokřivuje předvolební soutěž

10:07 Majerová Zahradníková (TSS): Jak Česká televize pokřivuje předvolební soutěž

Komentář na facebookovém profilu k diskriminaci koalice Českou televizí