Zelení: Nelegální AirBnB v Praze nechceme. Nabízíme tip, jak se bránit

8. 9. 2020 6:39

Zelení spolu se senátorem Václavem Hamplem přinášejí konkrétní návrh změny stanov pro společenství vlastníků jednotek (SVJ), která se chtějí bránit proti zneužívání bytů k turistickému ubytování prostřednictvím platforem typu Airbnb.

Zelení: Nelegální AirBnB v Praze nechceme. Nabízíme tip, jak se bránit
Foto: Zelení
Popisek: Zelení
reklama

Jedná se o možnou cestu v aktuální patové situaci, kdy úřady nevymáhají existující pravidla, a politici reagují příliš pomalu.

“Úpravou svých stanov mohou SVJ odlehčit enormní zátěži, kterou pro trvale bydlící představuje zneužívání platforem typu Airbnb, aniž by se tím znemožnila původní, sympatická a praktická idea občasného sdílení dočasně nevyužitých prostor vlastního bydlení,” říká senátor Václav Hampl (Zelení, KDU-ČSL).

“Tlak turistického průmyslu na kvalitu bydlení Pražanů mnohde zdaleka nezmizel, ani se neschyluje k zásadním zlepšením z dílny vlády nebo vedení Prahy. Proto nabízíme praktické tipy pro společenství vlastníků, jak bránit klidné soužití v rámci vlastního domu. Navazujeme tak na úsilí o nenavyšování turistické zátěže rozvojem kapacity letiště i na úsilí o návrat bytové funkce původním bytovým domům,” dává návrh do souvislostí spolupředseda pražských Zelených Vít Masare.

“Nelegální ubytování má řešit zejména stát ve spolupráci s Prahou. Nedivím se, že některá společenství vlastníků už chtějí ze zoufalství vykročit cestou změny stanov, i když to může znamenat, že se svých práv nakonec budou muset domáhat soudní cestou,” doplňuje Monika Horáková, spolupředsedkyně Zelených na Praze 2, se zaměřením na sociální a bytovou politiku.

“Kupuji-li si byt v bytovém domě pro svoje bydlení, očekávám od SVJ, že bude bytový charakter domu chránit a nedovolí jeho proměnu na hotel. To je legitimní majetkový zájem spoluvlastníků sdružených v SVJ. Domnívám se, že omezení hotelizace ve stanovách SVJ naleznou u soudů pochopení. Právo na nerušené bydlení, dokonce ve vlastním bytě, musí mít přednost před domnělým právem provozovat byt jako hotel, popisuje principy doporučení jeho hlavní autor, právník a předseda SVJ Pavel Marc.

Konkrétní možné znění doplnění stanov

Čl. XYZ
Účel užívání domu

 1. Účelem užívání domu je trvalé bydlení v bytových jednotkách vymezených prohlášením vlastníka v platném znění.
   
 2. Zřízení živnostenské provozovny v domě vyžaduje předchozí souhlas shromáždění [odkaz na článek stanov, kde je předepsána majorita pro rozhodnutí o změně účelu užívání stavby].
   
 3. V domě je zakázáno soustavné poskytování ubytovacích služeb, včetně služby tzv. krátkodobých pronájmů prostřednictvím online platformy. Za soustavné poskytování ubytování nebude považováno poskytnutí bytu nebo jeho části pro krátkodobé ubytování osob řádně ohlášených výboru, pokud celkový počet dnů takového využití bytu nepřekročí po celkovou dobu nejvýše 60 dnů v kalendářním roce na jednotku.
   
 4. Vlastník je povinen hlásit písemně nebo elektronicky výboru nejméně jeden den předem ubytování osob v bytě za úplatu.
   
 5. [volitelná sankce – vymahatelnost nejistá, psychologický účinek] Vlastník je povinen uhradit do společného fondu částku 1000 Kč za každou osobu a den ubytování, jestliže překročí omezení počtu dní ubytování ročně podle odstavce 3 nebo poruší oznamovací povinnost podle odstavce 4.
   
 6. Vlastník odpovídá za splnění povinností podle tohoto článku i v případě poskytování ubytování nájemcem či podnájemcem bytu.

(Použití navrženého znění stanov na vlastní odpovědnost.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušan (STAN): Vláda musí začít naslouchat krajům a řešit praktické problémy očkovací strategie

22:13 Rakušan (STAN): Vláda musí začít naslouchat krajům a řešit praktické problémy očkovací strategie

Piráti a Starostové na společné tiskové konferenci představili konkrétní problémy v očkovací strateg…