Zelení: Porodní dům neznamená lepší pokoj v porodnici

11.02.2019 11:47

Vznikající „porodní domy“ nezajistí možnost svobodně si vybrat místo, způsob a okolnosti porodu. Jde jen o fíkový list premiéra Babiše.

Zelení: Porodní dům neznamená lepší pokoj v porodnici
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Přestože vítáme rozhodnutí podpořit vznik porodních domů v Česku, s obavami sledujeme, jakým způsobem k realizaci tohoto slibu v současné době premiér Babiš přistupuje. Postavit první porodní dům v Praze premiér prvně přislíbil loni v říjnu na jednání Rady vlády pro rovnost žen a mužů, které nově sám předsedá. Reagoval tak nejen na stále sílící poptávku ze strany veřejnosti, ale i na znepokojení Rady vlády pro rovnost žen a mužů a její Pracovní skupiny k porodnictví nad tím, že vláda oproti původnímu plánu loni v létě neprojednala doporučení k samostatným porodním domům.

Toto doporučení připravila Pracovní skupina k porodnictví, která měla být rovněž zahrnuta do přípravy premiérem přislíbeného pilotního projektu porodního domu v Praze. K tomu však nikdy nedošlo. Namísto toho premiér úkol delegoval na ministra zdravotnictví, který k jeho realizaci přistoupil poněkud svérázným způsobem. Namísto následování zahraniční osvědčené praxe a spolupráce se samostatnými porodními asistentkami se Ministerstvo zdravotnicí spojilo s velkými gynekologicko-porodnickými klinikami, jejichž představitelé nechvalně prosluli tím, že práci samostatných porodních asistentek i vznik porodních domů aktivně blokují.

Jakkoli jako Strana zelených vítáme snahu zkvalitnit péči o těhotné ženy a jejich rodiny, nelze se ubránit podezření, že slavnostní otevření Centra porodní asistence v Nemocnici Na Bulovce, ke kterému za účasti premiéra i ministra zdravotnictví došlo minulý týden, bylo zároveň tak trochu i zastíracím manévrem k tomu, jak udržet status quo a zabránit systémové změně, po které české ženy volají více než 20 let. Fotografie sedmi mužů v obleku sklánějících se blahosklonně nad nemocničním lůžkem vedle porodních sálů Na Bulovce, která obletěla české sociální sítě, je už jen smutným symbolickým dokreslením toho, jak se v českém zdravotnictví přistupuje k těhotným a rodícím ženám.

Podle naší místopředsedkyně Petry Jelínkové mají mít rodiče možnost zvolit si místo, způsob a okolnosti porodu. „Samostatný porodní dům takovou možnost nabízí,” doplňuje Jelínková. „Jde o zdravotnické zařízení vedené autonomními porodními asistentkami. Výhradně ty zde poskytují kontinuální péči zdravým, tzv. nízkorizikovým rodičkám. Pokud se u porodu projeví komplikace, porodní asistentka předává rodící ženu do sekundární péče, tedy do běžné porodnice, kde je přítomen lékař/lékařka. Ve stávajícím návrhu Andreje Babiše a zainteresovaných lékařů však spatřujeme hned několik nesrovnalostí, které nenasvědčují tomu, že celý proces postupuje správným směrem.”

Za největší slabinu nově vzniklého Centra porodní asistence považujeme to, že nesplňuje standardy pro samostatný porodní dům. První návštěva centra bude Na Bulovce ženě umožněna až od 36. týdne těhotenství, a to výhradně na základě rozhodnutí tamního lékaře či lékařky, jak uvedl na související tiskové konferenci přednosta Gynekologicky-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce. Na výběr přitom bude mít pouze péči nemocničních porodních asistentek, kterých bude omezený počet. Péči vlastní komunitní porodní asistentky, kterou si žena sama vybere a která se o ni bude starat po celé těhotenství a šestinedělí, nebude možné při porodu Na Bulovce využít. Za těchto okolností nelze podle Zelených mluvit o systémové podpoře kontinuální péče.

Strana zelených nevnímá zřizování porodních domů jako zbudování několika nadstandardních pokojů v již zaběhlých porodnicích, které si bude moci dovolit zámožná klientela. Chceme porodní domy takové, jaké jsou běžné ve světě. Těm je však, zdá se, zatím záměr premiéra Babiše na hony vzdálen. “Nejsmutnější na tom je, že Andrej Babiš pak bude moci říct, že zřídil porodní domy, což tristní situaci v českém porodnictví nejen nepomůže, ba právě naopak, zabetonuje ji na dlouho dopředu”, doplňuje socioložka a demografka Michaela Trtíková Vojtková z Genderové odborné sekce Strany zelených.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Půta: Nové autobusové nádraží v Liberci bude se vším všudy. Jako první bude stát terminál

21:01 Hejtman Půta: Nové autobusové nádraží v Liberci bude se vším všudy. Jako první bude stát terminál

Vyjádření hejtmana Martina Půty k terminálu hromadné dopravy v Liberci