Zelení Praha: Stavba druhé plavební komory v centru města postrádá jakoukoliv logiku

06.09.2019 20:57

Vodoprávní úřad povolil záměr výstavby nové plavební komory na Vltavě v centru města u dětského ostrova. Šedesát metrů dlouhá a jedenáct metrů široká stavba uprostřed řeky má vyjít na 530 milionů.

Zelení Praha: Stavba druhé plavební komory v centru města postrádá jakoukoliv logiku
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Proti záměru se odvolala Praha 1, Praha 5 i pražští radní. Senátor Václav Hampl vyzval příslušná ministerstva ke zrušení záměru. Povodí Vltavy spolu s vládou však na záměru trvají.

Počet turistů, kteří každoročně navštíví Hlavní město, se od přelomu milénia téměř ztrojnásobil. Staré Město a Malou Stranu „přeturistování“ připravuje o důstojnost. Hotely hlásí plné kapacity, roste počet Airbnb ubykací, ale taky počet výletních lodí na Vltavě. Výzkum ukázal, že v letních měsících narůstá koncentrace amoniakálního dusíku a fekálních koliformních bakterií v úseku nad Karlovým a Štefánikovým mostem v Praze, je to daň za vzrůstající počet výletních lodí, které jsou dle Výzkumného ústavu vodohospodářského původcem tohoto nelegálního znečištění.

Za této situace přichází Povodí Vltavy se záměrem nové plavební komory jejíž nutnost odůvodňuje nedostatečností stávajících kapacit.

Smyslem výstavby nové plavební komory očividně není kvalitativní rozvoj dopravy. Rozšíření kapacit s sebou ponese navýšení už tak vysoké hlukové zátěže pro obyvatele okolí řeky i pro vodní ptactvo. Víc lodní dopravy bude znamenat i víc emisní zátěže. Obecná prospěšnost takové stavby je jen těžko zdůvodnitelná a obhajitelná.

Jsme přesvědčeni, že rozhodnutí tento projekt nadále realizovat je krátkozraké, nebezpečné a nesystémové a bude mít negativní dopad na kvalitu života obyvatel i návštěvníků Prahy.

Apelujeme tímto na ministry a vedoucí úředníky ministerstev, aby dosud platný záměr výstavby nové plavební komory v Praze z výše jmenovaných důvodů zrušili.

Naši petici můžete podepsat ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Dostálová: Rozpočet je navýšen kvůli programu dostupného bydlení v obcích

4:33 Ministryně Dostálová: Rozpočet je navýšen kvůli programu dostupného bydlení v obcích

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dnes předložila vládě návrh rozpočtu Státního fondu roz…