Zelení a umělci vyzývají vedení kraje k transparentnímu obsazení pozic ředitelů galerií

12.12.2019 15:38

Otevřený dopis, který Zelení ve spolupráci s umělci zaslali hejtmanovi, náměstkům a radním Ústeckého kraje.

Zelení a umělci vyzývají vedení kraje k transparentnímu obsazení pozic ředitelů galerií
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Otevřený dopis, který Zelení ve spolupráci s umělci zaslali hejtmanovi, náměstkům a radním Ústeckého kraje, reaguje na alarmující jednání odboru kultury a památkové péče Ústeckého kraje, kterou vykresluje kauza neprodloužení smluv stávajícím dvěma ředitelům Galerie Benedikta Rejta v Lounech a Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích a nevypsání transparentního výběrového řízení. „Takový postup uvádí obě galerie do provizoria, což vnímáme jako velmi tristní a současně jako bezprecedentní nonsens,” prohlašuje ke kauze MgA. Luděk Prošek.

Nastalá situace je pokračováním odvolání ředitele Svobody z Galerie výtvarného umění v Mostě v roce 2017 s následným podivným výběrovým řízením, z něhož vzešlo velmi neobvyklé doporučení výběrové komise ke sloučení s mosteckým muzeem. Proti sloučení vznikla petice, kterou podepsalo zhruba 300 osobností z celé ČR, převážně významných odborníků z řad kunsthistoriků, kurátorů, galeristů, umělců a pedagogů. „Po roce fungování sloučené instituce v Mostě, mnoha slibech a zárukách, které zpoza kraje zazněly, je situace taková, že je tu nová instituce bez kontinua výstavního programu, kde proběhly tři výstavy za rok bez jakékoliv ambice a kurátorského vedení. Galerie se tedy ze své pevné pozice stala přívěskem organizace jiné, která si s ní neví rady,” dodává Prošek.

Na základě výše uvedeného požadují Zelení a umělci vypsání transparentních výběrových řízení na vedoucí pozice Galerie Benedikta Rejta v Lounech a Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích.

„Kraj tímto zacházením s kulturními institucemi, bohužel ukazuje, jak malou pozornost věnuje kulturnímu dědictví a péči o něj, což lze v důsledku považovat za nezájem o potřeby svých občanů,” shrnuje za Stranu zelených Petr Globočník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vinklátová (SLK): Jizerskohorské technické muzeum zvítězilo v celostátní soutěži památkářů

22:21 Vinklátová (SLK): Jizerskohorské technické muzeum zvítězilo v celostátní soutěži památkářů

Celostátní věhlas získalo Jizerskohorské technické muzeum, jež vdechlo život bývalé nevyužívané text…