Zlatuška (ANO): Ministr Chládek navrhuje řešení, které se příliš nesnese se zákonem

10.03.2014 18:49

Poslanec Jiří Zlatuška zareagoval na nápad ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), který by rád vyřešil problém s nekvalifikovanými učiteli i tím, že by jim umožnil přijetí na pedagogické studium "po termínu". "Konformita se zákonem zde bude zajímavá," okomentoval nápad Zlatuška na sociální síti Facebook.

Zlatuška (ANO): Ministr Chládek navrhuje řešení, které se příliš nesnese se zákonem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zlatuška

Termín přihlášek ke studiu ovšem už nejspíš všude nebo téměř všude vypršel posledního února, vysoké školy také podle § 49 odst. 5 již uveřejnily nejvyšší počty přijímaných uchazečů, které nyní nemohou jen podle peněz ministra zvýšit. Pokud bude vypisováno jiné přijímací řízení, musí být podle § 49 odst. 5 zveřejněno nejméně čtyři měsíce před podáváním přihlášek ke studiu, odpovídalo by to tedy nejbližšímu termínu podávání přihlášek na studium podle ministrovy představy v červenci t.r. a když připočteme lhůty potřebné na doručování a nabývání účinnosti rozhodnutí o přijetí, je vcelku vyloučené, aby takto přijímaní uchazeči mohli začít studovat na začátku podzimního semestru.

Vysoké školy navíc nemohou přijímat tak, že preferují jen ty, na které chce dát peníze ministr Chládek (podle § 6 odst. 1 b navíc patří určování počtu přijímaných uchazečů i podmínek pro přijetí ke studiu a rozhodování v přijímacím řízení do samosprávné působnosti vysoké školy, nikoli do pravomocí ministra), nýbrž musejí na základě přijímací zkoušky sestavovat pořadí a nerozlišovat mezi uchazeči podle jiného klíče, než prokázaných schopností ke studiu. Celkové náklady na studium všech takto přijímaných, nejen těch, kteří to potřebují jako učitelé, tak mohou být podstatně vyšší, než s čím dnes ministr Chládek kalkuluje.

Předpokládaný počet přijímaných uchazečů ke studiu je také podle § 79 odst. 1 d) součástí akreditačních materiálů. Chládkovo výrazné navýšení tak může být porušením podmínek akreditace sudijního programu.

I koncept diskriminace v zaměstnání podle věku by mohl být pro leckoho příležitostí k napadení takového řešení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ANO

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Přeji von der Leyenové ve funkci mnoho štěstí

10:33 Pekarová Adamová (TOP 09): Přeji von der Leyenové ve funkci mnoho štěstí

Komentář na facebookovém profilu ke zvolení von der Leyenové na post předsedkyně Evropské komise