„Proto takový povyk při ‚nebezpečí‘ míru.“ Masivní zbrojení na stole. Mezi politiky rušno

18.02.2025 20:40 | Komentář

Máme v Evropě začít masivně zbrojit, abychom se sami ubránili Rusku? Taková vážná otázka se objevila poté, co Spojené státy daly najevo, že Ukrajinu vyřeší samy a na Evropanech bude, aby si vlastní bezpečnost začali řešit sami. Je to správné? A kolik můžeme na zbrojení dávat? ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků.

„Proto takový povyk při ‚nebezpečí‘ míru.“ Masivní zbrojení na stole. Mezi politiky rušno
Foto: Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ministerstvo obrany nyní prověřuje svůj zbrojařský podnik, který se často i podílel na modernizaci zastaralých tanků pro českou armádu.

Tým Donalda Trumpa vletěl do řešení ukrajinské války po hlavě. Spojené státy hodlají konflikt po třech letech ukončit jednáním s Ruskem. Evropa zůstane stát stranou, Washington nepočítá s tím, že by se zdejší lídři do mírového procesu jakkoli zapojovali. 

Podle USA nyní bude na Evropě, aby se v zajištění své bezpečnosti postavila pevně na vlastní nohy. V praxi by to mohlo znamenat, že po dlouhá léta deklarovaná dvě procenta HDP na obranu nejenže nebudou stačit, ale místo stropem budou spíš odrazovým můstkem. 

Nově se dokonce mluví až o pěti procentech. Nezačneme-li masivně zbrojit, nemůžeme se podle zastánců Ukrajiny v Evropě do budoucna Rusku ubránit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Jan Lipavský byl položen dotaz

Vážený pane ministře,

ocituji vám něco z Wikipedie: Lidská práva v Kataru jsou značně omezená. Hlavním zdrojem katarské legislativy je podle katarské ústavy šaría. Bičování a kamenování jsou zde proto zákonnými tresty. Stovky tisíc pracovníků pocházejících převážně z jižní Asie zde riskují vykořisťování a útlak, vedoucí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ani haléř.“ Záchrana Svobodné Evropy. Plán Fialovy vlády v ČR narazil

19:16 „Ani haléř.“ Záchrana Svobodné Evropy. Plán Fialovy vlády v ČR narazil

Americká vláda zastavuje financování Rádia Svobodná Evropa, které sídlí v Praze, s čímž se někteří č…