Trafiky, koryta, trest smrti. Okamura rozjel kanonádu proti odpůrcům referenda

15.01.2014 14:46 | Zprávy

Tomio Okamura „jede“. A při své jízdě českou politikou naráží tu na nepochopení, tu možná na úmyslné snahy jeho plány za nastolení změny podkopat. V každém případě se opět v těchto dnech stal středem zájmu. Ten vzbudil tím, že oznámil odevzdání návrhu ústavního zákona o obecném referendu.

 Trafiky, koryta, trest smrti. Okamura rozjel kanonádu proti odpůrcům referenda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura na tiskové konferenci

Pravdou je, že od samého začátku svého působení o tomto kroku hovořil a neměl by tím tedy někoho překvapit. Přesto se tak stalo. V televizní debatě, kde spolu s Okamurou (Úsvit) seděl také Jiří Pospíšil (ODS) a Jiří Dientsbier (ČSSD) pak ještě přituhlo. Vzduchem létaly různé připomínky, nutno dodat, že převážně na hlavu šéfa Úsvitu. Podle Pospíšila je totiž návrh údajně „paskvil“, podle Dienstbiera „plácnutím do vody“.

A ani média nezůstala v kritice stranou. Jedním z hlavních témat se stalo to, že "Okamura by rád, aby se v referendu hlasovalo o všem". To on však popírá.

Hlasování má přece jasně dané mantinely...

„Tak to ale přece vůbec není. Záměrně je tu dezinterperetováno to, co navrhujeme, i to, co jsem mnohokrát říkal. Pokud mi někdo podsouvá to, že bychom chtěli nechat hlasovat veřejnost třeba o trestu smrti, či trestu za znásilňování, je zřejmé, že má slova asi příliš detailně nečetl, nebo neposlouchal – pominu-li možnost, že tak činí záměrně. Hlasování v obecném referendu totiž nemůže jít za určité mantinely – a ty jsou jasně dány – Listinou základních práv a svobod a také Ústavou. Hlasování o takových věcech jako trest smrti by tyto mantinely překračovalo, proto by k němu nikdy dojít nemohlo. Referendum prostě nemůže odporovat ústavním pořádkům ani demokratickým principům – a pokud někdo ten pocit má, při přečtení Ústavy by jistě pasáž, která o tom hovoří, našel. Rozhodně není našim cílem se jí neřídit,“ řekl ParlamentnímListům.cz Tomio Okamura.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…