Blízký spojenec USA v NATO bude mít asi problém. A spustil to Zeman. Tohle nám o tom řekli čeští politici

06.06.2016 15:46 | Zprávy

ANKETA Prezident republiky Miloš Zeman v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, že chce vyzvat českou vládu a parlament, aby následovaly německý příklad a uznaly oficiálně genocidu Arménů páchanou Turky během let 1915–1918.

Blízký spojenec USA v NATO bude mít asi problém. A spustil to Zeman. Tohle nám o tom řekli čeští politici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

„Já jsem svůj názor vyjádřil již v roce, tuším, 2014, kdy byl v Praze na návštěvě jako můj host arménský prezident, a označil jsem onen masakr v roce 1915 za genocidu. A protože příští týden spolu letíme do Arménie, tak to zopakuji. Ale je potřeba učinit i další krok a já po jednání v Arménii chci vyzvat i českou vládu, respektive český parlament, aby následoval příklad německého Spolkového sněmu. Ale nejenom Německa a nejenom Francie, kde už toto uznání genocidy dokonce vyhlásili zákonem, ale například i Ruska, Polska, Slovenska, Itálie a dalších zemí, protože si myslím, že v této oblasti poněkud zaostáváme,“ řekl Miloš Zeman ParlamentnímListům.cz s tím, že o tom bude hovořit s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem po svém návratu ze zahraniční cesty do Arménie.

Jeden a půl milionu obětí tureckého vyvražďování je jednoznačná genocida. Popírat to je stejné jako popírat holocaust

ParlamentníListy.cz se dotázaly českých politiků, co si o tom myslí a zda podporují návrh, aby Česká republika oficiálně uznala genocidu Arménů. Většina politiků, kteří na dotaz reagovali, Zemanův návrh podporuje.

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka ani místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na dotaz neodpověděli.

Nevyjádřil se ani předseda hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš.

„Jeden a půl milionu obětí tureckého vyvražďování je jednoznačná genocida. Popírat to je stejné jako popírat holocaust. Země, které to neuznávají, podlézají Turecku, a s tím musíme v ČR okamžitě skoncovat. Podporujeme prezidenta Zemana, aby konečně i Česká republika uznala genocidu Arménů. Při nejbližší příležitosti to navrhneme k hlasování v Poslanecké sněmovně,“ sdělil ParlamentnímListům.cz předseda Úsvitu Miroslav Lidinský.

„Nejsem příznivcem neustálého otáčení se za minulostí a mudrování, čemu a jak se mohlo předejít. V tomto konkrétním případě a především při vnímání nových mocenských a mezinárodních ambicí Turecka souhlasím!“ odpověděl ParlamentnímListům.cz místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vlastizrada.“ Munice pro Ukrajinu místo pomoci zemědělcům? Piráti narazili

16:52 „Vlastizrada.“ Munice pro Ukrajinu místo pomoci zemědělcům? Piráti narazili

Piráti vymysleli nový plán pro Evropský parlament, který ještě ani nebyl oficiálně zvolen. Závazek p…